Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Acılı Ezo Gelin Çorbası Tarifi

Önce kırmızı mercimek, pirinç ve bulguru su ile haşlanmaya bırakalım. Bu arada başka bir tencerede soğanı sıvıyağ ile soteleyelim.

Köfteli Mısırlı Semizotlu Çorba Tarifi

Önce kırmızı mercimek,
pirinç ve bulguru su ile
haşlanmaya bırakalım.
Bu arada başka bir tencerede
soğanı sıvıyağ ile soteleyelim.

   
Köfteli Mısırlı Semizotlu Çorba Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2 Çorba K.Kırmızı Mercimek
2 Çorba K.Pirinç
2 Çorba K.Bulgur
2 Çorba K. Tel Şehriye
Meyanesi İçin: 1 Soğan
3 Çorba Kaşığı. Un
1 Çorba Kaşığı Domates Salçası
Sıvı Yağ
Nane
Pulbiber
Tuz
Etsuyu
Su

 
Hazırlanışı:
 

Önce kırmızı mercimek, pirinç ve bulguru su ile haşlanmaya bırakalım. Bu arada başka bir tencerede soğanı sıvıyağ ile soteleyelim. Üzerine unu koyup bir iki dakika çevirelim.

Üzerine salçayı, tel şehriyeyi nane ve diğer baharatları ekleyelim. En son et suyu ve soğuk su ilave edelim.

Bu arada haşlanmış mercimek, pirinç ve bulguru ekleyip sıcak su ilave ederek çorbanın kıvamını ayarlayalım. Çorbamız kaynayınca servise hazırdır.

 
Etiketler: tıkla, öğren, kazan
 

ezo gelin çorbası, ezogelin çorbası, ezogelin çorbası tarifi, ezogelin çorbası tarifleri, acılı ezogelin çorbası, ezo gelin çorbası nasıl hazırlanır, ezogelin çorbası nasıl pişirilir, ezogelin çeşitleri, çorba çeşitleri, çorba tarifi, çorbalar, ezo gelin, ezogelin, ezogelin çorba yapımı, ezogelin çorbası, ezogelin çorbası nasıl yapılır, ezogelin çorbası oktay usta, ezogelin çorbası tarifi, ezogelin çorbası tarifleri, ezogelin çorbası yapılışı, ezogelin çorbası yapımı, ince bulgur, kırmızı biber, kırmızı mercimek, kuru soğan, margarin, nane, oktay usta corba tarifleri, salça, su, tuz, çorba tarifleri

 
Yemek Sözlüğü: Mercimek Nedir ?
 

Mercimek; Baklagillerden, beyaz çiçekli bir tarım Bitkisidir. Besin değeri oldukça yüksek olan mercimek vücuda ve zihne güç verir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Gözlere de yararlıdır. Mercimeğin kalori değeri de yüksektir. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Kansızlara faydalıdır.

Anne Sütünü attırır. Kandaki kolesterol oranını düşürür ve kan akışını hızlandırır. Kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığından korunmaya yardımcı olur. Kalp krizi riskini azaltır. Bağırsakları çalıştırarak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.


Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon