Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Anadolu Çorbası Tarifi

Buğdayı bir tencereye alıyoruz. Üzerini 3 parmak geçecek kadar su koyup, % 80 kıvamda haşlıyoruz.

             
Anadolu Çorbası Tarifi                                                                                                             
             

 

             
           

Buğdaylar haşlandıktan sonra geniş bir tencereye alıyoruz. Üzerine haşlanmış nohutu boşaltıyoruz.

         
                     
     
 
   Anadolu Çorbası Tarifi
 
           
Malzeme Listesi
 

1 Çay Bardağı Buğday
  1 Su Bardağı Mantı
  1 Su Bardağı Haşlanmış Nohut
  1 Su Bardağı Et Suyu
  Tuz
  Su
  Terbiyesi İçin:
  2 Yemek Kaşığı Un
  1 Kase Yoğurt
  Yarım Limon
  Su
  Üzeri İçin:
  2 Yemek Kaşığı Tereyağı
  Nane

           
 
Hazırlanışı:
 
             

Buğdayı bir tencereye alıyoruz. Üzerini 3 parmak geçecek kadar su koyup, % 80 kıvamda haşlıyoruz. Buğdaylar haşlandıktan sonra geniş bir tencereye alıyoruz.
               
                Üzerine haşlanmış nohutu boşaltıyoruz. Çorbanın kıvamına göre de sıcak su dolduruyoruz. Mantıyı ilave ediyoruz. Çorbamızda kayseri mantısı kullanıyoruz. Mantıyı daha önceden haşlamıyoruz. Pişmeye bırakıyoruz.
               
                Diğer taraftan geniş bir kaseye yoğurdu boşaltıyoruz. Üzerine yarım limonun suyunu sıkıyoruz. Unu ekliyoruz. Karıştırıyoruz. Biraz da su döküyoruz. Kıvamını açıyoruz. Daha sonra kaynayan çorbamızdan kepçe ile alarak terbiyenin üzerine ekliyoruz. Bir yandan da karıştırmaya devam ediyoruz.
               
                Terbiyenin kıvamı ılıdıktan sonra çorba tenceresine boşaltıyoruz. Et suyunu da boşaltıyoruz. Kaynayana kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Çorbamız kaynadıktan sonra tuz serpiyoruz. Çorbamızın kıvamına göre sıcak su ekleyebilirsiniz.
               
                Pişen ve kıvamını alan çorbamızı servis kasesine boşaltıyoruz. Ayrı bir tarafta tavaya tereyağını alıyoruz. Tereyağı eridikten sonra üzerine kuru nane serpiyoruz. Ocağın altını kapatıyoruz. Çorbamızın üzerine gezdirerek döküyoruz. Anadolu çorbamızı sıcak olarak servise hazırlıyoruz.

             
 
   
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

anadolu çorbası tarifi, oktay usta anadolu çorbası tarifi, oktay usta ve yeşil elma, anadolu çorbası tarifi oktay usta, çorba tarifleri, paça çorbası, yemek sepeti, un çorbası, yoğurt çorbası, yöresel çorbalar, salatalar, mezeler, küre tv, kalender kimdir, güçlü soydemir kimdir, kolay çorba tarifi, pratik yemek tarifleri, kekler, tatlılar, ovmaç çorbası, kurabiye tarifleri, hamur işi tarifleri, kremalı çorbalar, et suyu çorbalar, tavuk sulu çorbalar, domates çorbası, kalender ve son albümü, yemek oyunları, kıymalı erişte çorbası, aperatif yemek tariflei, fırın yemekleri, güçlü soydemir ve ilahiler, etli yemek tarifleri, sebze yemekleri, ıspanak çorbası, brokoli çorbası, bebekler için çorba tarifleri

   
 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon