Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Antep Usulü Ekşili Ufak Köfte Tarifi

Soğanı küp küp doğruyoruz. Parça eti iri parçalara ayırıyoruz. Düdüklü tencereye alıyoruz.

Antep Usulü Ekşili Ufak Köfte Tarifi

 

Doğradığımız soğanları ilave ediyoruz. Üzerine sıcak su döküyoruz. Domates ve biber salçalarını ilave ediyoruz.

 
Antep Usulü Ekşili Ufak Köfte Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2 Adet Soğan
5 Kuzu Kemiği İliği
1 Su Bardağı Nohut
800 Gram Kuzu Parça Et
2 Yemek Kaşığı Domates Salçası
2 Yemek Kaşığı Biber Salçası
Yarım Tatlı Kaşığı Limon Tuzu
Tuz
Köftesi İçin:
500 Gram İnce Bulgur
500 Gram Çift Çekilmiş Yağsız Kıyma
1 Adet Yumurta
3 Adet Soğan
1 Kahve Fincanı İrmik
1 Yemek Kaşığı Toz Kırmızı Biber
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Sosu İçin:
1 Yemek Kaşığı Toz Kırmızı Biber
3 Yemek Kaşığı Tereyağı
3 Yemek Kaşığı Nane

 
Hazırlanışı:
 

Soğanı küp küp doğruyoruz. Parça eti iri parçalara ayırıyoruz. Düdüklü tencereye alıyoruz.

Üzerine kemik iliklerini de ilave ediyoruz. Doğradığımız soğanları ilave ediyoruz. Üzerine sıcak su döküyoruz. Domates ve biber salçalarını ilave ediyoruz. Tuz serpiyoruz. Limon tuzunu ekliyoruz.

Kaynamaya bırakıyoruz. Düdüklü tenceredeki karışım kaynadıktan sonra kapağını kapatıyoruz. Pişmeye bırakıyoruz. Burada bir nokta belirtmek gerekirse; kemik iliklerini ilk önce ayrı bir tencerede kaynatıp, kara suyunu çıkardıktan sonra düdüklü tencereye alabilirsiniz.

Daha sonra köftesini hazırlamaya başlıyoruz. Geniş bir tepsiye kıymayı alıyoruz. Üzerine bulguru boşaltıyoruz. Harmanlıyoruz. Soğanı minik küpler halinde doğrayıp, tepsiye boşaltıyoruz. Tuz, toz kırmızı biber ve karabiber serpiyoruz.

Salçaları ilave ediyoruz. Az su dökerek yoğurmaya başlıyoruz. Çiğ köfteyi yoğurur gibi yoğuruyoruz. Malzemeleri iyice yoğurduktan sonra kıyma makinesinden geçiriyoruz. Daha sonra üzerine irmiği boşaltıyoruz.

Yumurtayı kırıyoruz. Yoğurmaya devam ediyoruz. Ele yapışmayacak kıvamda olana kadar yoğuruyoruz. Daha sonra misket büyüklüğünde parçalar kopartıyoruz. Bu parçaları avucumuzda sıkıştırıyoruz. Daha sonra yuvarlıyoruz.

Hazırladığımız köfteleri buharda pişiriyoruz. Düdüklüde pişen yemeğin havasını çıkardıktan sonra tencereden kemikleri çıkartıyoruz. Buradan sonra tencerenin kapağını açık olarak pişirmeye devam ediyoruz.

Tencereye haşlanmış nohutları ilave ediyoruz. Buharda pişen köfteleri de tencereye alıyoruz. Yemeğin kıvamına göre sıcak su ekleyebilirsiniz. Fakat yemek çok sulu olmayacaktır. Yemeğimizi nohut ve köftesiyle birlikte özdeşleşmeye bırakıyoruz.

Yemeğimiz kaynadıktan sonra ayrı bir tavada tereyağını eritiyoruz. Yemek kepçesine kırmızı ibiber ve naneyi alıyoruz. Tencerenin üzerinde eriyen tereyağını kepçeye boşaltarak tencereye ekliyoruz.

Burada nane ve kırmızı biberi yağda yakmıyoruz. Yemeğimizi karıştırıp, kaynamaya bırakıyoruz. Kıvamını aldıktan sonra yemeğimizi servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

antep usulü ekşili ufak köfte tarifi, oktay usta antep usulü ekşili ufak köfte tarifi, oktay usta ve yeşil elma, küre tv, yemek oyunları, kiremitte terbiyeli köfte, neşe güllü kimdir, murat ince kimdir, ekşili ufak köfte antep klasiği, ekşili ufak köfte tarifi, ekşili ufak köfte yemek, ekşili köfte, antep yemekleri ekşili köfte, eskili ufak kofte, antep yemekleri ekşili köfte, murat ince nerede, eksili ufak köfte, bulgurlu ekşili köfte, antep ekşili köfte tarifi, antep usulu ekşili köfte, ekşili köfte nedir, yöresel yemekler, yöresel lezzetler, antep usulü ekşili ufak köfte tarifi oktay usta, ekşili köfte nasıl yapılır, antep yemekleri tarifi, tavuk yemekleri, murat ince ve eserleri, hatay yemekleri, ilk kadın baklavacı neşe güllü, reyhanlı sulu köfte, antep yemekleri yuvalama, antep yemekleri yuvarlama, antep yemekleri tarifi resimli, neşe güllü nerede, antep yemekleri kuru dolma, özel tarifler, yemek sepeti, pratik köfte tarifleri, kolay yemekler

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon