Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Bademli Saray Usulü Güllaç Tarifi

Tencereye sütü boşaltıyoruz. Üzerine şekeri boşaltıyoruz.

Bademli Saray Usulü Güllaç Tarifi

 

Şeker tamamen eridikten sonra ocağın altını kapatıyoruz. Burada şekerin erimesi yeterli olacaktır.

 
Bademli Saray Usulü Güllaç Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

11 Su Bardağı Süt
11 Yaprak Güllaç Yaprağı
Yarım Çay Bardağı Gül Suyu
2 Su Bardağı Hindistan Cevizi
2 Su Bardağı Toz Şeker
1,5 Su Bardağı Pudra Şekeri
1 Kase Badem

 
Hazırlanışı:
 

Tencereye sütü boşaltıyoruz. Üzerine şekeri boşaltıyoruz.

Şeker erimeye başladıktan sonra üzerine gül suyunu boşaltıyoruz. Şeker tamamen eridikten sonra ocağın altını kapatıyoruz. Burada şekerin erimesi yeterli olacaktır.

Güllaç yapraklarının sığacağı büyüklükte yuvarlak bir tepsi alıyoruz. Tepsiye birinci güllaç yaprağını yerleştiriyoruz. Üzerine biraz hindistan cevizi serpiyoruz. Biraz da pudra şekeri serpiyoruz. Sütten kepçe ile gezdirerek döküyoruz.

Daha sonra ikinci güllacı yerleştiriyoruz. Aynı şekilde pudra şekeri, hindistan cevizi serpiyoruz. Sütten döküyoruz. Bu şekilde tekrarlayarak 6 kat yerleştiriyoruz. Altıncı kat güllacın üzerine bademleri serpiştiriyoruz. Aynı şekilde hindistan cevizi ve pudra şekeri ve sütten döküyoruz.

Kalan güllaç yapraklarını da bu şekilde tamamlıyoruz. Güllacı hazırlarken dikkat etmemiz gereken nokta, sütün çok sıcak olmamasıdır. Ilık ve soğuk arası olması daha iyi olacaktır. Süt sıcak olduğunda güllaç yaprakları hamur olacaktır.

Hazırladığımız hamuru sütünü çekmesi için 1 saat kadar dinlendiriyoruz. Ardından üzerini badem ve şekerlemelerle süslüyoruz. Dilimleyerek servise hazırlıyoruz. Güllacı hazırlarken badem yerine fındık da kullanabilirsiniz.

Fakat ceviz kullandığınızda güllacın rengi kahverengi olacaktır. Bu yüzden cevizi bir gece önceden suda bekletip, kara suyunu çıkartmanız gerekmektedir.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

bademli saray usulü güllaç tarifi, oktay usta bademli saray usulü güllaç tarifi, bademli saray usulü güllaç tarifi oktay usta, batuhan piatti zeytinoğlu şef kimdir, saray usulü güllaç tarifleri, saray usulü güllaç oktay usta, çilekli güllaç, oktay usta saray usulü simit, batuhan piatti zeytinoğlu nerede, yeşil elma güllaç tarifi, güllaç tarifi oktay usta, yemek oyunları, oktay usta ve yeşil elma, bademli güllaç tarifleri, güllaç yaprağı, gül güllaç tarifleri, bademli keşkül, yemek sepeti, küre tv, güllaç kızartması tarifleri, güllaç yapılışı, değişik güllaç tarifleri, sütlü tatlıalr, şerbetli tatlıalr, batuhan piatti zeytinoğlu ve yemek tarifleri, bademli milföy baklavası, meyveli güllaç tarifi, fındıklı güllaç, güllaç nedir, güllaç ustası, ilginç güllaç tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon