Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Bademli Yemek Tarifleri

Badem ağacı şeftali ağacından daha büyüktür ve daha uzun süre yaşar. Bitkinin tatlı ve acı tohumları olan iki türü bulunur.

Yoğurt Nedir
Badem ağacı şeftali ağacından daha büyüktür ve daha uzun süre yaşar. Bitkinin tatlı ve acı tohumları olan iki türü bulunur. 
 
   
Badem Nedir?
 

Botanik Bilgi;  Gülgillerden bir çeşit ağacın yemişidir. Meyvesi ancak çağla halindeyken yenir. Olgunlaştıktan sonra, sert kabukla kaplı olan içi yenir. Hekimlikte kullanılan kısmı da burasıdır. Başlıca 2 çeşidi vardır; acıbadem, tatlıbadem.. Badem ağacı şeftali ağacından daha büyüktür ve daha uzun süre yaşar. Tatlı badem tohumları çerez olarak ayrıca çeşitli tatlıların hazırlanmasında, badem yağı ve badem unu yapımında kullanılır. Bademin meyvesi olgunlaşana kadar şeftaliyi andırır; ama daha sonra kuruyarak kabuktan ayrılır. Bademde az miktarda protein, demir, kalsiyum, fosfor, B vitamini ve çokça yağ bulunur. 

 

Yetiştirildiği Yerler; Ülkemizde daha çok iç tüketime yönelik olarak yetiştirilen badem, daha çok Ege bölgesi ve güneyinde yaygındır.

 

Faydaları;  Badem, bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Hamilelerin zayıf düşmemesini sağlar. Sütle içilirse mideyi kuvvetlendirir. Kabızlığı giderir. Nekahat devresini kısaltır. Böbrek mesane ve tenasül yollarındaki iltihapları giderir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir. Bronşit, boğaz ağrısı, anjin, boğaz yanması ve akciğer hastalıklarında faydalıdır. Bademyağı kabızlığı giderir. Egzama ve kaşıntıların verdiği rahatsızlıkları azaltır. Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine yardım eder. Kulak ağrılarını dindirir. Yumurtayla karıştırılıp da, basur memelerine sürülecek olursa, ağrı ve yanmaları giderir.

 

Bademli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

badem nedir, badem yemekleri, badem tarifleri, oktay usta badem tarifleri, bademli yemek tarifleri, oktay usta badem tarifi, bademin faydaları, bademin zararları,  badem nasıl pişirilir, badem yemekleri, oktay usta bademli yemek tarifleri, oktay usta badem tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon