Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Buğdaylı Yemek Tarifleri

Buğday ekilişi ile biçilişi arasında 3 ay geçen saplarının içleri boş, çiçekleri başak şeklinde olan bir bitkidir.

Yoğurt Nedir
Buğday ekilişi ile biçilişi arasında 3 ay geçen saplarının içleri boş, çiçekleri başak şeklinde olan bir bitkidir.
 
   
Buğday Nedir?
 

Botanik Bilgi;  Birçenekligillerdendir.  Ekilişi ile biçilişi arasında 3 ay geçen saplarının içleri boş, çiçekleri başak şeklinde olan bir bitkidir.Bir çok çeşitleri vardır.Yemişlerine buğday denir.
 

Faydaları; Lifli gıdalar sağlıklı bir beslenmenin temelidir. Buğdayın dış kabuklarından elde edilen kepek de, genellikle mısır gevreği türü yiyeceklerle tüketilir.

Kepekli buğday unundan yapılan kurabiye vb. bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Buğday tanesinin özü olağanüstü besleyicidir. Vücudun özümsediği kalsiyum, demir ve çinko burada depolanır.

Besin değeri, potansiyel olarak yulaf ve mısırdan daha yüksek olan buğday, bağırsak ve rektum kanserini önleyici faktörler içerir. Ama, yulaf ve mısıra kıyasla sindirimi biraz daha zordur.

Çimlendirilmiş buğday tanesi yendiğinde veya suyu içildiğinde zihin yorgunluğu ve sinir bozukluklarını giderir ve teskin eder.

İçeriği;
 İçeriğinde B vitamini ve karbonhidratlar vardır. Bunlar, tanelerin kepeğindedir. Bu nedenle buğday unu ne kadar çok kepekli, yani esmer olursa, o derece faydalı olur..
 

Buğdaylı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

buğday nedir, buğday yemekleri, buğday tarifleri, oktay usta buğday tarifleri, buğdayli yemek tarifleri, oktay usta buğday tarifi, buğdayın faydaları, buğdayın zararları, buğday nasıl hazırlanır, buğday nasıl pişirilir, buğday yemekleri, oktay usta buğdaylı yemek tarifleri, oktay usta buğday tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon