Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Deniz Börülcesi Salata Tarifi

Ayıklamış olduğumuz börülceleri servis tabağının içerisine alıyoruz. Limon suyunu bir kaseye sıkıyoruz.

Deniz Börülcesi Salata Tarifi
Bugünkü Menümüzde;
Zeytinli Peynirli Rulo Çörek Tarifi,
Mantarlı Patatesli Pizza Tarifi,
Kesme Hamurlu Kuzu Kulağı Çorbası Tarifi,
Helvalı Gözleme Tarifi,
Deniz Börülcesi Salatası Tarifi
ve
Balık İskender Tarifi
var.
 
   
Deniz Börülcesi Salata Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Demet Deniz Börülcesi
1 Limon
Zeytinyağı
2 Diş Sarımsak
2 Köz Biber

 
Hazırlanışı:
 

Deniz börülcelerini haşlıyoruz.Haşlandıktan sonra börülceleri soğuk suyun içerisine alıyoruz. Börülcelerin soğuk suyunu da süzüp yeşil kısımlarını saplarından ayırıyoruz.

Ayıklamış olduğumuz börülceleri servis tabağının içerisine alıyoruz. Limon suyunu bir kaseye sıkıyoruz. Üzerine sarımsakları ince ince doğrayıp karıştırıyoruz.

Köz biberleri doğrayıp börülcelerin üzerine koyuyoruz. Bunun üzerine ise sosu ve zeytinyağını gezdirip servis ediyoruz

 
Günün Videolu Tarifi
 
 
Bugün Programda Neler Oldu?

Yeşil Elma'nın bugünkü konuğu; Sevgili Dostumuz Damla Cercisoğlu İdi.

Damla Cercisoğlu ustamıza yemekleri yardım ederken çok mutluydu, bahtının açılmamasından şikayetçiydi, ustamız kendisine teselli vererek nasip bir anda açılır, içeriye de pek çok giren olmak ister dedi.

Ezginin günlüğünde "gitme gitme ne olur" şarkısını ve Leman Sam' dan "Rüzgar" şarkılarını söyleyen Damla Cercisoğlu dinleyicileri ve ustamızı mest etti.

 
Bugünkü Menümüz
 

Yeşil Elma mutfağında Damla Cercisoğlu' le keyifli sohbet! Programın bugünkü konuğu ünlü sanatçı Damla Cercisoğlu ... Başarılı sanatçımız Yeşil Elma mutfağına gelerek Oktay Usta ile birlikte tadına doyulmaz lezzetler hazırlıyor.

Yemek yapmayı bir de Oktay Usta’nın mutfağında deneyen Damla Cercisoğlu, programda yeni projelerinden bahsediyor. Farklı yemek tariflerinin verildiği ve hanımlar için pratik önerilerin sunulduğu programda, bol bol da sohbet var.

Oktay Ustanın bugünkğü mutfağında ise; Zeytinli Peynirli Rulo Çörek, Mantarlı Patatesli Pizza, Kesme Hamurlu Kuzu Kulağı Çorbası, Helvalı Gözleme, Deniz Börülcesi Salatası ve Balık İskender var.

Yeşil Elma'ya konuk olarak katılan sanat ve televizyon dünyasının ünlü isimleri Oktay Aymelek'le birlikte mutfağa girip, hünerlerini sergiliyorlar.

Her bölümde, sinema, tiyatro, müzik ve medya dünyasından konukların yer aldığı programda; ünlü isimler hayata bakışlarını, projelerini, en sevdikleri yemeği ve hayatları hakkında bilinmeyenleri anlatıyorlar

 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

Damla Cercisoğlu kimdir, 3 mayıs 2012 tarihli tarifler, yeşil elma, samanyolu tv, yeşil elma programı, kure.tv, deniz börülcesi, deniz börülcesi tarifi, deniz börülcesi salatası tarifi, izmir deniz börülcesi, oktay usta deniz börülcesi tarifi, oktay usta deniz börülcesi tarifleri, salata tarifleri, deniz börülcesi nasıl hazırlanır

 
Yemek Sözlügü: Deniz Börülcesi Nedir ?
 

Deniz Börülcesi ; ıspanakgiller (Amaranthaceae) familyasından bir bitki türü. Bu isim altında birbirine çok benzer ve zor ayırt edilir alt türler bulunur. Deniz börülcesi, deniz kıyısına yakın yerlerde yetişen bir bitkidir. Türkiye'de en çok Gökova'da yetişir, Tuz Gölü ve çevresi, Aksaray, Ereğli, Burdur ile Tarsus kıyılarında da rastlanır.

Deniz kıyılarında suyun gel-git yaptığı yerlerde sular çekildikten sonra yetişen bu bitki, tuzlu, ekşi ama lezzetlidir. Daha çok ilkbaharda tüketilir; çünkü sonbahara doğru deniz tuzunu iyice içine çeker.

Haşlanarak salatası yapılır. İyotlu topraklarda yetiştiğinden iyot eksikliğine bağlı guatr hastalığına iyi gelir. İdrar artırıcı ve kuvvet vericidir. Çiğ tüketildiğinde mutlaka sirke kullanmak gerekir.

Sarımsak, limon ve zeytinyağı karıştırılarak yapılan sos ile de tüketilir.
Devamını Okumak İçin Tıklayınız


Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon