Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Ev Yapımı Tarhana Çorbası Tarifi

Kırmızı biber, yeşil biber ve soğanları ince bir şekilde doğruyoruz. Sıvıyağ koyduğumuz geniş bir tencereye doğradıklarımızı

Köfteli Mısırlı Semizotlu Çorba Tarifi

Kırmızı biber,
yeşil biber ve soğanları
ince bir şekilde doğruyoruz.
Sıvıyağ koyduğumuz
geniş bir tencereye
doğradıklarımızı koyup
karıştırıyoruz.

   
Ev Yapımı Tarhana Çorbası Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2 Kg. Kırmızı Biber
1 Kg. Erik Domates
6 Kuru Soğan
3 Diş Sarımsak
1 Tutam Maydanoz
1 Tutam Dereotu
1 Tutam Nane
1 Kg. Süzme Yoğurt
Kaya Tuzu
Tane Karabiber
Ustasından Un Ölçüsü

 
Hazırlanışı:
 

Önce kırmızı mercimek, pirinç ve bulguru su ile haşlanmaya bırakalım. Bu arada başka bir tencerede soğanı sıvıyağ ile soteleyelim. Üzerine unu koyup bir iki dakika çevirelim.

Üzerine salçayı, tel şehriyeyi nane ve diğer baharatları ekleyelim. En son et suyu ve soğuk su ilave edelim.

Bu arada haşlanmış mercimek, pirinç ve bulguru ekleyip sıcak su ilave ederek çorbanın kıvamını ayarlayalım. Çorbamız kaynayınca servise hazırdır.

 
Etiketler: tıkla, öğren, kazan
 

ev tarhanası çorbası, tarhana çorbası, tarhana çorbası tarifi, tarhana çorbası tarifleri, acılı tarhana çorbası, ev tarhanası çorbası nasıl hazırlanır, tarhana çorbası nasıl pişirilir, tarhana çeşitleri, çorba, çorba tarifi, çorbalar, darhana, kolay corba tarifi, kolay çorba tarifleri, margarin, nane, oktay usta, oktay usta çorba tarifi, oktay usta corba tarifleri, pratik çorba, pratik corba tarifi, pratik çorba tarifleri, salça, su, tarhana, tarhana çorba, tarhana çorbası, tarhana çorbası tarifi, tarhana çorbası tarifleri, tarhana nasıl yapılır, tarhana tarifleri, tarhana yapılışı, tarhana yapımı, toz tarhana, tuz, çorba çeşitleri, çorba tarifi, çorbalar, ev tarhanası, tarhana, tarhana çorba yapımı, tarhana çorbası, tarhana çorbası nasıl yapılır, tarhana çorbası oktay usta, tarhana çorbası tarifi, tarhana çorbası tarifleri, tarhana çorbası yapılışı, tarhana çorbası yapımı, ince bulgur, kırmızı biber, tarhana, ev tarhanası, tarhana tarifleri, kuru soğan, margarin, nane, oktay usta corba tarifleri, salça, su, tuz, çorba tarifleri,

 
Yemek Sözlüğü: Tarhana Nedir ?
 

Tarhana; yoğurt, nane, un, kırmızı biber, yeşil biber, domates, istenirse soğan katılarak çekilir ve karıştırılır. hamur, üstü bir bezle örtülerek kabarması için en az bir hafta bekletilir. Yaklaşık bir haftadan sonraki bekleme süresi tarhananın türünü belirler.

Görece daha uzun süre mayalanmaya bırakılan tarhana ekşi tarhana olur, ekşi tarhana olmadan kurumaya alınan işleme sokulan tarhana tatlı tarhana olur. Bekletmeden sonra bu Hamur, parçalar halinde bir kuru örtünün üzerine dizilir ve açık havada, gölgelik bir yerde kuruması beklenir.

Kuruyunca da elle ovulup toz haline getirilerek saklanır. Türkiyenin batı bölgelerinde, özellikle Rumeli geleneğinde tarhana çorbası, kese yoğurdu, un, domates, kuru soğan ve mutlaka tarhana otu, tuz, istenildiği kadar acı biber kullanılarak hazırlanır, başkaca katkı malzemesi kullanılmaz. Tarhana çorbası hazırlanırken tenceredeki malzeme sürekli karıştırılır.

Yoksa tarhanalar top top olur. ilk defa pişirenler için tencerede önce tereyağın, salçanın ve tarhananın birlikte kavrulmasından sonra suyun ve et suyunun soğuk olarak ilave edilmesi tavsiye edilir. tarhananın, eriyebilmesi için kaynayıncaya kadar sürekli karıştırılmalıdır.

Tadına bakarak biraz tuz ve şeker konabilir. Tarhana tencerede tamamen eriyince kendi halinde kaynamaya bırakılır. Kıvamı koyu olursa bir miktar kaynar su ilave edilebilir. Kızarmış ekmek, turşu, nane, yeşil biber ve turp ile servis yapılabilir.

Tarhananın Hikayesi; Devrin sultanı, Ramazan ayında, bir gün tebdil-i kıyafetle şehri dolaşmaya çıkar. Yanında baş veziri vardır. Sultan; Paşa, akşam ezanı kimin kapısının önünde okunursa o evde iftar edelim, der. İftar vakti yaklaşmıştır. Ara sokaklara girerler.

Her evin kapısının önünde bir kişi beklemektedir. Bir misafir bulup evlerine iftar için çağıracaklardır. Başkalarına iftar ettirmenin zevkine tadacaklar ve sevabını alacaklar.

Sultan ve veziri kendilerini tanıtmadan, herkese selam vererek giderler. İftar topu atılıp akşam ezanı okunmaya başladığında, fakir ama gönlü zengin bir Müslümanın evinin önündedirler. Zaten ev sahibi de iftara birilerini çağırabilmek için kapıda beklemektedir.

Sofra hazırlanmış. İftar sofrasında ekmek, tuz ve mis gibi tüten bir çorba vardır. Tuzla iftarlarını açarlar, ekmek ve çorba ile karınlarını doyururlar. Çorba, sultanın çok hoşuna gitmiştir. Ev sahibine;
-“Bu çorba çok hoşuma gitti. Ne çorbasıdır bu?” diye sorar.
Çok zeki ve ferasetli olan ev sahibi;
-“Darhane çorbasıdır, sultanım” diye cevap verir.
Darhane, Anadolu insanının dilinde “tarhana” olarak yerini alır.


Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon