Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Fırında Beşamelli Sebzeli Tavuk Tarifi

Mantarları yıkıyoruz. Küp küp doğruyoruz. Başka bir tavaya az sıvıyağ koyup, suyunu bırakana kadar pişiriyoruz.

Fırında Beşamelli Sebzeli Tavuk Tarifi

Kızartma yemek istemezseniz; sebzelerin üzerine az sıvıyağ gezdirerek fırında pişirebilirsiniz. Beşamel sosunu hazırlama başlıyoruz. Küçük bir tencereye sıvıyağ döküyoruz. Tencereyi ocağa alıp, sıvıyağın üzerine unu koyup, çırpma teliyle karıştırıyoruz.



 
Fırında Beşamelli Sebzeli Tavuk Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

600 Gr Tavuk Eti
3 Adet Patlıcan
1 Adet Kabak
3 Adet Yeşil Biber
3 Adet Kırmızı Biber
500 Gr Mantar
2 Adet Soğan
2 Diş Sarımsak
Tuz
Karabiber
Beşamel Sosu İçin:
2 Su Bardağı Süt
1 Çorba Kaşığı Un
Sıvıyağ
Üzeri İçin:
200 Gr Kaşar Peyniri

 
Hazırlanışı:
 

Patlıcanları yıkıyoruz. Alacalı olarak soyuyoruz. Ve küp küp doğruyoruz. Kabakları küp küp doğruyoruz. Patlıcan ve kabağı kızartma tenceresinde kızartıyoruz.

Kızarttığımız sebzeleri bir süzgece alıyoruz. Süzgecin altına da bir kase yerleştiriyoruz. Kızartma yemek istemezseniz; sebzelerin üzerine az sıvıyağ gezdirerek fırında pişirebilirsiniz.

Beşamel sosunu hazırlama başlıyoruz. Küçük bir tencereye sıvıyağ döküyoruz. Tencereyi ocağa alıp, sıvıyağın üzerine unu koyup, çırpma teliyle karıştırıyoruz.

Un kokusu çıktıktan sonra sütü boşaltıp aynı şekilde çırpmaya devam ediyoruz. beşamel sosunu pişiriyoruz. Tavuk etimiz kemikliyse kemiklerinden ayırıp eti küp küp doğruyoruz. Ayrı bir tavaya sıvıyağ döküp, tavukları boşaltıyoruz. Ve soteliyoruz.

Soğan ve sarımsağı küp küp doğruyoruz. Tavukların rengi değiştikten sonra doğradığımız soğan ve sarımsağı tavuğun üzerine ilave ediyoruz. Mantarları yıkıyoruz. Küp küp doğruyoruz. Başka bir tavaya az sıvıyağ koyup, suyunu bırakana kadar pişiriyoruz.

Pişen mantarları da tavukların piştiği tavaya alarak pişiriyoruz. Tuzunu atıyoruz. Yeşil ve kırmızı biberleri iç çekirdeklerini temizleyip, küp küp doğruyoruz. Ve kızartıyoruz. Diğer sebzeler gibi yağları kolayca süzülmesi için süzgece alıyoruz.

Dikdörtgen fırın kabına ilk başta kızarttığımız patlıcan ve kabakları döşüyoruz. Üzerine mantarlı tavuklu karışmı boşaltarak yayıyoruz. Üzerine de biber kızartmasını ilave ediyoruz. Beşamel sosu döküyoruz.

En son üzerine kaşar peyniri rendesi serperek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kaşar eriyene kadar pişiriyoruz. Sıcak olarak servis ediyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

Fırında Beşamelli Sebzeli Tavuk Tarifi, tavuk tarifleri, sebze yemekleri, süper yemek tarifleri, beşamel soslu yemek tarifleri, fırın yemekleri, fırın tarifleri, beşamel tarifleri, beşamel sosu tarifi, sos tarifleri, patlıcan, süt, biber, mantar, kaşar, kaşarlı yemek tarifleri, mantarlı yemek tarifleri, sütlü yemek tarifleri, patlıcanlı yemek tarifleri, özel lezzetler, süper yemek tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon