Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Fırında Şehriyeli Kuzu Tarifi

Fırında şehriyeli kuzu tarifimizi hazırlamaya kuzu etini kup küp doğrayarak başlıyoruz.

             
Fırında Şehriyeli Kuzu Tarifi                                                                                                             
             

 

             
             

Doğradığımız etlerimizi tencereye alıyoruz. Kavuruyoruz. Etler suyunu bırakıp, çekene kadar kavuruyoruz.
                 
             

         
                     
 
   Fırında Şehriyeli Kuzu Tarifi
 
           
Malzeme Listesi
 

400 Gram Kuzu
  3 Adet Yeşil Biber
  2 Adet Kırmızı Biber
  1 Adet Soğan
  1 Paket Mantar
  4 Diş Sarımsak
  4 Adet Domates
  1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
  Tuz
  Karabiber
  Sıvıyağ
  Su
  Pilavı İçin:
  2 Su Bardağı Arpa Şehriye
  Tereyağı
  Su
  Tuz

           
 
Hazırlanışı:
 
             

Fırında şehriyeli kuzu tarifimizi hazırlamaya kuzu etini kup küp doğrayarak başlıyoruz. Geniş ve yayvan bir tencereye az sıvıyağ döküyoruz.
               
                Doğradığımız etlerimizi tencereye alıyoruz. Kavuruyoruz. Etler suyunu bırakıp, çekene kadar kavuruyoruz. Bu arada soğanı küp küp doğruyoruz. Sarımsağı doğruyoruz. Mantarı da doğruyoruz. Biberlerin iç çekirdeklerini ayıklayıp, doğruyoruz. Domatesin kabuklarını küp küp doğruyoruz.
               
                Etler suyunu bırakıp, çektikten sonra üzerine soğan ve sarımsağı ilave ediyoruz. Kavurmaya devam ediyoruz. Soğanlar kavrulduktan sonra üzerine salçayı alıyoruz. Karıştırıyoruz. Ardından biberleri ekliyoruz. Bir müddet daha kavurduktan sonra domatesleri ilave ediyoruz.
               
                Az da sıcak U döküyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Etlerin pişmesine yakın üzerine tuz ve karabiber serpiyoruz. Bu arada ayrı bir tencereye tereyağını alıyoruz. Tereyağı eridikten sonra arpa şehriyeyi alıyoruz. Kavuruyoruz. Tuz serpiyoruz.
               
                Arpa şehriyeler kavrulduktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Porsiyonluk güveç kalıplarına arpa şehriyeleri paylaştırarak dolduruyoruz. Pişirdiğimiz et soteyi de üzerine paylaştırarak dolduruyoruz. Her güvecin üzerine bir miktar sıcak su ilave ediyoruz. 
               
                Birer halka da domates dilimleri yerleştiriyoruz. Fırın tepsisine güveçleri diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Hem pratik ve hem de lezzetli bir tarif... Mutlaka denemelisiniz.

             
 
   
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

fırında şehriyeli kuzu tarifi, oktay usta fırında şehriyeli kuzu tarifi, güveç tarifi, pratik güveç tarifi, güveç nasıl yapılır, fırında güveç tarifi, kolay güveç tarifleri, oktay usta yemek tarifleri, yemek sepeti, yemek oyunları, ana yemek tarifleri, kolay yemek tarifleri, Op.Dr.Mustafa Tekkeşin kimdir, Op.Dr.Mustafa Tekkeşin nerede, Op.Dr.Mustafa Tekkeşin kiminle, Prof.Dr.Muazzez Garipağaoğlu kimdir, Prof.Dr.Muazzez Garipağaoğlu nerede, Prof.Dr.Muazzez Garipağaoğlu kiminle, oktay usta ve Prof.Dr.Muazzez Garipağaoğlu, oktay usta ve op.dr.mustafa tekkeşin, şehriyeli kuzu kol, şehriyeli kuzu tarifi, fırında kuzu kol, etli yemek tarifleri, oktay usta, şehriyeli kuzu nasıl yapılır, şehriyeli kuzu yapılışı, fırında şehriyeli kuzu nasıl yapılır, pratik şehriyeli kuzu tarifi, kolay şehriyeli kuzu tarifi, şehriyeli kuzu tarifi, arpa şehriye, pratik kuzu tarifi, kolay kuzu tarifi, fırında kuzu nasıl yapılır, fırında kuzu yapılışı, oktay usta etli yemek tarifleri, börek tarifleri, kek tarifleri, tatlı tarifleri, etli tarifler, güveçli tarifler, etli sulu yemek tarifleri, tavuk etli yemek tarifleri, etli yemek tarifleri resimli, etli yemek tarifleri oktay usta, oktay usta yemek tarifleri, etli yemek tarifleri kolay, dana etli yemek tarifleri resimli, oktay usta dana etli yemek tarifleri

   
 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon