Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Havanda Un Dövülür mü?

İşte, reyting rekorları kıran, kitapları çok satan ve yüzbinlerce tiraj kazandıran Türkiye'nin en ünlü aşçısının ilginç hikâyesi.

Oktay Usta ve Kemal Gülen

İşte, reyting rekorları kıran,
kitapları çok satan ve
yüzbinlerce tiraj kazandıran
Türkiye'nin en ünlü aşçısının
ilginç hikâyesi.
Kendisinin ve başkalarının dilinden...

   
Havanda Un Dövülür mü?
 

Yaz mevsimi gelir ve İzmir Gümüldür’deki Sultan Oteli’nin mutfak bölümüne yerleşirler baba-oğul. Küçükken fazla zaman geçiremediği babasıyla birlikte çalıştığı için çok mutlu olduğunu söylüyor Aymelek: “Babamın varlığı bana çok güven verdi.

Diğer tarafta amcam vardı; ama yine de babanın yerini kimse tutmaz. Hayatı boyunca babasıyla birlikte olamamış biri için de bu durum biçilmiş kaftan misaliydi.” Bir sene kadar mutfak havası solumuş olsa da Oktay Usta’ya temizlik ve patates-soğan soymanın dışında herhangi bir görev verilmez yine. Çünkü aşçı olmak uzunca ve çileli bir yolu başarıyla tamamlamaktan geçer.

İlk yıldan sonra çırağın pratiklik kazanması için tavada tuz, mercimek sallatılır, çevirirken de düşürüp düşürmediğine bakılır. Eğer düşürdüyse temizliğe ve sebze soymaya biraz daha devam ettirilirmiş. Çıraklığının ilk yılında yaşadığı bir hatırayı bugün de hâlâ gülerek anlatıyor Oktay Usta: “Bir gün arkadaşım, ‘Bana çok acil un getir, havanın içine koyup döv’ dedi. Çok telaşlı bir anda söyledi bunu. Ben de getirdim, başladım havanı dövmeye. Vurdukça un yukarı sıçrıyor.

Başka bir usta gördü, ‘Ne yapıyorsun sen?’ dedi. Ben de Ahmet Usta, havanda bu unu dövmemi istedi dedim. İki usta birden gülmeye başladı. O zaman şaka yaptıklarını anladım. Yanaklarım çok kızarmıştı, şakayı anlayamadığım için utanmıştım.”

Devamı için Lütfen Tıklayınız; Havanda Un Dövülür mü?

oktay usta, oktay usta kimdir, oktay usta yemek tarifleri, oktay usta yemekleri, oktay usta ailesi, oktay usta yeşil elma, oktay usta resimleri, yemek resimleri, yemek videolari, yemek oyunlari, yemek, siteleri, kurabiyeler, kurabiye tarifleri dondurmalar, tatlilar, yemekler, oktay_usta_yemek_tarifleri, oktay_usta_kimdir, oktay_ustanin_hayat_hikayesiEtiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon