Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Hlalem Çorbası Tarifi

Kış günlerinde sofraların vazgeçilmezi çorbalarımız…

             
Hlalem Çorbası Tarifi                                                                                                             
             

 

             
           

Zaman Gazetesinden aldığımız bu lezzetli ve şifa çorbası tarifimizi sizlerle paylaşmak istedik. Hlalem çorbası, bizlere Tunus’tan gelen enfes bir lezzet.

         
                     
     
 

Hlalem Çorbası Tarifi

 
                       
Malzeme Listesi
 

Yarım Kilogram Kuşbaşı Kuzu Eti
  1 Adet Soğan
  1 Diş Sarımsak
  1 Adet Havuç
  1 Adet Yeşilbiber
  1 Tutam Ispanak
  Yarım Su Bardağı Nohut
  Yarım Su Bardağı Yeşil Mercimek
  1 Su Bardağı Erişte Ya Da Arpa Şehriye
  2 Yemek Kaşığı Domates Salçası
  Yarım Demet Maydanoz
  Toz Kırmızı Biber
  Karabiber
  Sıvıyağ
  Tuz

 
Hazırlanışı:
 
             
               

Kış günlerinde sofraların vazgeçilmezi çorbalarımız…
                 
                  Zaman Gazetesinden aldığımız bu lezzetli ve şifa çorbası tarifimizi sizlerle paylaşmak istedik. Hlalem çorbası, bizlere Tunus’tan gelen enfes bir lezzet. Hlalem çorbasında yok yok. Çorbamızda Tunusluların el yapımı taze erişteleri bulunuyor.
                 
                  Sizde isterseniz el yapımı erişte veya arpa şehriye de kullanabilirsiniz. Haydi Hlalem çorbamızı hazırlama başlayalım. Hlalem çorbamız için, bir tencereye biraz sıvıyağ döküyoruz. Üzerine kuşbaşı kuzu etlerini alıyoruz. Kavuruyoruz.
                 
Etler kavrulduktan sonra üzerine sıcak su dolduruyoruz. Haşlanmaya bırakıyoruz. Yarım su bardağı nohutu hlale çorbamızı yapmadan 1 gece önceden bir kaseye alıyoruz. Üzerini örtecek şekilde su dolduruyoruz. Bu şekilde 1 gece nohutları suda bekletiyoruz.

Hlalem çorbamızı pişireceğimiz gün, nohutu yıkayıp bir tencereye alıyoruz. Üzerine su doldurup, haşlanmaya bırakıyoruz. Diğer taraftan yeşil mercimeği de ayrı bir tencereye alıyoruz. Üzerini örtecek şekilde su dolduruyoruz. Haşlanmaya bırakıyoruz.

Yeşil mercimek ve nohut haşlandıktan sonra sularını süzdürüp, soğumaya bırakıyoruz. Hlalem çorbamız için, sebzelerimizi doğramaya başlıyoruz. Soğanı küp küp doğruyoruz. Sarımsağı da ince ince doğruyoruz. Yeşil biberin iç çekirdeklerini ayıklayıp, doğruyoruz. Ispanağı da doğruyoruz.

Havucun kabuklarını soyup, küçük küçük doğruyoruz. Artık hlalem çorbamızı pişirmeye başlayabiliriz. Çorba tenceremize biraz sıvıyağ döküyoruz. Üzerine doğradığımız soğan ve sarımsağı alıyoruz. Kavuruyoruz. Soğanlar pembeleştikten sonra üzerine doğradığımız biber, havuç ve ıspanağı ekliyoruz. Kavurmaya devam ediyoruz.

Sebzeler kavrulduktan sonra üzerine haşlanmış kuzu etlerini ilave ediyoruz. Kavurmaya devam ediyoruz. Etler de kavrulduktan sonra 1 yemek kaşığı domates salçasını ekliyoruz. Birkaç dakika daha kavuruyoruz. Tuz, karabiber ve toz kırmızı biberi de çorbamıza ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz.

Hlalem çorbamıza et suyunu ilave ediyoruz. Hlalem çorbasını kaynamaya bırakıyoruz. Çorbamız kaynadıktan sonra eriştemizi veya arpa şehriyeleri ilave ediyoruz. Pişmeye bırakıyoruz. Erişteler piştikten sonra, çorbamıza haşladığımız nohutu ve yeşil mercimeği ilave ediyoruz.

Hlalem çorbamızdaki malzemelerimiz birbiriyle özdeşleşene kadar 5- 10 dakika kaynatıyoruz. Pişen, kıvamını alan hlalem çorbamızın üzerine son olarak ince kıyılmış maydanoz serpiyoruz. Sıcak olarak servise hazırlıyoruz.

Hlalem çorbamızdaki dikkat edilmesi gereken nokta; çorbanın suyunun fazla olmaması, hlalem çorbamızda malzemelerin üzerine çıkmasına yetecek kıvamda su doldurmamız yeterli olacaktır.

             
           
 
   
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

hlalem çorbası tarifi, oktay usta hlalem çorbası tarifi, hlalem çorbası tarifi oktay usta, yemek sepeti, kolay hlalem çorbası tarifi, pratik hlalem çorbası tarifi, resimli hlalem çorbası tarifi, videolu hlalem çorbası tarifi, yemek tarifleri, çorba tarifleri, kolay çorba tarifleri, resimli çorba tarifleri, videolu çorba tarifleri, oktay usta çorba tarifleri, oktay usta çorba tarifleri kolay, oktay usta pratik çorba tarifleri, çorba tarifi, oktay usta çorba tarifi, kolay çorba tarifi pratik çorba tarifi, resimli çorba tarifi, videolu çorba tarifi, 20 ocak 2015 oktay usta yemek tarifleri, zaman gazetesi, resimli yemek tarifleri, oktay usta nefis ve pratik çorba tarifi, kolay yemek tarifleri, pratik yemek tarifleri, değişik yemek tarifleri, tunus yemek tarifleri, tunus yemekleri, oktay usta tunus yemek tarifleri, tunus yemekler oktay usta, lezzetli çorba tarifleri, 2015 oktay usta çorba tarifleri, hlalem nedir, oktay usta, oktay usta ve yeşil elma, oktay ustam, özel tarifler, kolay yemekler, kolay tarifler, lezzetli yemekler, kolay çorba tarifleri oktay usta, nefis yemek tarifleri, nefis çorba tarifleri, oktay usta nefis çorba tarifleri, küre tv, hlalem çorbası, tunus çorbası hlalem, mercimek çorbası tarifi, domates çorbası tarif, kremalı çorbalar, et sulu çorbalar, kemik suyu tarifi, tavuk sulu çorba tarifleri oktay usta, yoğurt çorbası, pratik çorbalar, kolay çorbalar, çorbalar, çorba çeşitleri oktay usta

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon