Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Hünkar Beğendi Tarifi

Patlıcanları köz tavasına alıyoruz. Alt üst çevirerek közlüyoruz. Kuşbaşı etleri küçük küçük doğruyoruz.

Hünkar Beğendi Tarifi

 

Sivri biberlerin iç çekirdeklerini ayıklayıp, ince ince doğruyoruz. Domateslerin kabuklarını soyup, küp küp doğruyoruz.

 
Hünkar Beğendi Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

Yarım Kilo Kuşbaşı Et
2 Adet Patlıcan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Un
Domates
Biber
Kaşar Peyniri
Süt
Karabiber
Tuz

 
Hazırlanışı:
 

Patlıcanları köz tavasına alıyoruz. Alt üst çevirerek közlüyoruz. Kuşbaşı etleri küçük küçük doğruyoruz.

Sivri biberlerin iç çekirdeklerini ayıklayıp, ince ince doğruyoruz. Domateslerin kabuklarını soyup, küp küp doğruyoruz. Tencereye biraz sıvıyağ döküp, kuşbaşı etleri alıyoruz.

Etler kavrulduktan sonra üzerine doğradığımız soğan ve biberleri alıyoruz. Kavurmaya devam ediyoruz. Soğanlar da kavrulduktan sonra üzerine doğradığımız domatesleri alıyoruz. Salçayı da ekliyoruz. Kavuruyoruz.

Közlenen patlıcanların kabuklarını soyup, minik küpler halinde doğruyoruz. Ayrı bir tencereye tereyağını alıyoruz. Tereyağı eridikten sonra üzerine unu alıyoruz. Unun kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Un kavrulduktan sonra üzerine doğradığımız patlıcanları alıyoruz. Tuz ve karabiber serpiyoruz.

1-2 dakika kavurduktan sonra üzerine azar azar süt döküyoruz. Kıvamını bağlıyoruz. Ocaktan inmeye yakın üzerine kasar peyniri rendeliyoruz. Karıştırıyoruz. Ocağın altını kapatıyoruz.

Hazırladığımız patlıcanlı beğendiyi geniş servis tabağımıza boşaltıp, yayıyoruz. Domatesli et soteyi de beğendinin ortasına alıyoruz. Yemeğimizi servise hazırlıyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

hünkar beğendi tarifi, oktay usta hünkar beğendi tarifi, hünkar beğendi tarifi oktay usta, ali nazik, yemek sepeti, oktay usta ve yeşil elma, hünkar beğendi oktay usta, patlıcan yemekleri, tavuklu hünkar beğendi, yelpazeli patlıcan kebabı, çiğdem tunç kimdir, imam bayıldı, cüneyt asan kimdir, cüneyt asan nerede, cüneyt asan ve yeni kitabı, oktay usta, yeşil elma, küre tv, yemek tarifleri, hünkar beğendi nasıl yapılır, hünkar beğendi tarifi, pratik hünkar beğendi, çiğdem tunç nerede, yemek oyunları, köfteli beğendi tarifi, patlıcanlı yemek tarifleri, sebze yemekleri, salatalar, mezeler, hünkar beğendi nasıl yapılır, oktay usta yemek tarifleri, tavuklu hünkar beğendi oktay usta, çiğdem tunç ve oktay usta, ali nazik oktay usta, antep yemekleri, yöresel yemek tarifleri, kuzu etli keşkek, etli yemek tarifleri, ana yemek tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon