Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

İçli Köfte Tarifi

Malatya‘dan Erzurum‘a, Elazığ‘dan Konya‘ya oldukça geniş bir yöresel mutfak kültüründe yerini almış bir yemektir.

İçli Köfte Tarifi

Sıcak su ekleyip pişiriyoruz. Haşlanmış nohutları ve tuzu ekliyoruz. Piştikten sonra ılımaya bırakıyoruz. Yoğurdu çırpıyoruz.
 
İçli Köfte Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

Hamuru İçin:
2,5 Su Bardak Esmer İnce Bulgur
1 Su Bardak İrmik
1 Yumurta
1 Çorba Kaşık Salça
200 Gr. Kıyma
Tuz
Karabiber
Kimyon
Su
İç Harcı İçin:
500 Gr. Kıyma
2 Kuru Soğan
3 Diş Sarımsak
1 Su Bardak Ceviz İçi
125 Gram Margarin
1 Tutam Maydanoz
Baharat Çeşitleri

 
Hazırlanışı:
 

İç harcını hazırlarken; soğanları doğrayın. Kıymayı ve soğanları yağda kavurun. Ceviz içi, sarımsak ve baharatlarını ilave edip karıştırın. Piştikten sonra doğranmış maydanozu da ekleyin ve karıştırın.

Hamuru için; bulguru ve irmiği karıştırma kabına alın. Az ılık su dökün ve karıştırın. Kıymayı, yumurtayı, salçayı ve baharatları ilave edip, yoğurun. Arada ılık su ekleyebilirsiniz. Kıvamını bağlamak için un ilave edin.

İyice yoğurduktan sonra elinizi ıslatarak ya da makina yardımıyla içini dolduracak şekilde yuvarlayın. İçlerine iç harçtan koyun ve ağızlarını kapatın. Sıvıyağda kızartın.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

oktay usta içli köfte tarifleri, oktay usta içli köfte tarifi, içli köfte tarifleri, süper yemek tarifleri, yöresel yemek tarifleri, içli köfte tarifi, içli köfte nasıl hazırlanır, kolay içli köfte tarifi, pratik içli köfte tarifi, turkish foods

afiyet olsun
İçli Köfte Nedir?
 

Genelde Güneydoğu Anadolu mutfağının, özelde ise Antep-Adana mutfaklarının bir yemeği sayılsa da, tüm Anadolu’da yaygın olarak damakların aşina olduğu bir lezzettir içli köfte. Malatya‘dan Erzurum‘a, Elazığ‘dan Konya‘ya oldukça geniş bir yöresel mutfak kültüründe yerini almış bir yemektir. Zahmetli bir hazırlanışa sahip olan bu köfte, bu zahmetin karşılığı olarak eşsiz ve özgün bir lezzete sahiptir.

İçli köftenin Güneydoğu Anadolu mutfağına girişi Ortadoğu Arap mutfağı sayesinde olmuştur. Bu nedenle içli köftenin asıl çıkış noktası Arap mutfağıdır denilebilir. Arap mutfağında “kibbe” adı verilen bu köfte, içli köftenin aslıdır. Türk mutfağına girdiğinde farklı harç ve malzemelerle özgün lezzetler kazanan içli köfte, yöresine göre değişik tat ve biçimlere sahiptir. Kimi yörede yuvarlak, küre şeklinde yapılırken kimi yerlerde oval biçimde yoğrulmaktadır.

Köfte harcı yöresine göre kıyma veya kuyruk yağı katkılı yapılır. Kimi yerde harca soğan, maydanoz, baharatlar, ceviziçi eklenir. Örneğin patatesli içli köfte bu tür içli köfte türlerinden biridir. Hazırlama aşaması içli köftenin lezzetini ve kalitesini belirler. Tıpkı çiğ köfte gibi, içli köftenin de asıl önemli noktası yoğrulma aşamasıdır. Kuvvetlice yoğrulan bulgurun tane özelliğini yitirip sakız kıvamına gelmesi içli köfteye eşsiz bir lezzet verir.

Yoğrulma zamanı bu nedenle önemli. Ne gereğinden az ne de çok yoğrulmalı. Elbette mutlaka yoğun güç kullanarak bu işlem yapılmalı. İçli köftenin zahmetli bir yemek olması biraz da bundan.

Pişirme konusunda iki yöntem kullanılmakta: Haşlama ya da kızartma. Haşlanarak yapılan içli köfte hafiftir, bir oturuşta çok sayıda yenilebilir. Yöresel olarak da içli köfte haşlanarak yapılır. Tabi iyi yoğrulmamışsa haşlama köftenin dağılma ihtimali olabilir.

Kızartılarak yapılan içli köfte ise yöresel değildir, daha çok otel, restoran ya da catering işletmelerinin tercih ettiği bir yöntemdir. (Bir seferde daha çok köfte pişirilmesi ve dağılma ihtimalinin az olması nedeniyle). Kızartılarak yapılan içli köfte, haşlamaya göre çok daha ağır ve sindirimi zordur. Bu nedenle harcını basit tutmakta (Soğan, baharat vs koymadan) fayda vardır.

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon