Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

İncir Reçeli Tarifi

Tencereye suyu boşaltıyoruz. Üzerine şekeri ilave edip, ocağa alıyoruz. Kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz.

İncir Reçeli Tarifi

İncirlerin kabuklarını çok ince soyarsak, acısı kalacaktır. Kabuklarını soyduğumuz incirleri bir tencereye alıyoruz. 
İncir Reçeli Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

50 Adet İncir
1 Kilogram Toz Şeker
1 At Limon Suyu
3,5 Su Bardağı Su

 
Hazırlanışı:
 

Tencereye suyu boşaltıyoruz. Üzerine şekeri ilave edip, ocağa alıyoruz. Kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Ayrı bir tarafta incirlerin kabuklarını ince olmayacak şekilde soyuyoruz.

İncirlerin kabuklarını çok ince soyarsak, acısı kalacaktır. Kabuklarını soyduğumuz incirleri bir tencereye alıyoruz. Üzerini geçecek kadar su koyup, bir müddet haşlıyoruz. Haşladığımız incirleri süzgece alıyoruz. Suyunu süzdürüp, üzerlerine havlu peçete kapatıyoruz.

Hafiften bastırarak incirleri kuruluyoruz. Ocakta kaynayıp, kıvamın alan şerbetin üzerine incirleri ilave ediyoruz. Kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz. Reçelin kıvamı koyulaşıp, bal gibi kıvam aldıktan sonra üzerine 1 limonun suyunu sıkıp, ilave ediyoruz.

2 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Reçelin ilk sıcaklığı çıktıktan sonra kavanozlara dolduruyoruz. Reçelin kapağını soğumadan kapatmıyoruz. Hazırladığımız reçelleri güneş görmeyen bir odada saklıyoruz.

Burada önemli bir nokta belirtmek gerekirse; reçelin küflenmemesi için, kavanozun kapağına uygun yağlı kağıt kesiyoruz. Zeytinyağı sürüyoruz. Reçel iyice soğuduktan sonra önce yağlı kağıdı kavanozun ağzına kapatıyoruz. Ardından da kavanozun kapağını kapatıyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

incir reçeli tarifi, oktay usta incir reçeli tarifi, pratik incir reçeli tarifi, kolay incir reçeli tarifi, yemek sepeti, yemek oyunları, incir reçelli tart tarifi, girit mutfağı, girit yemek tarifleri, yemek sepeti, yemek oyunları, nilgün tatlı kimdir, nilgün tatlı nerede, nilgün tatlı kiminle, oktay usta ve nilgün tatlı, kayısı reçeli, kivi reçeli tarifi, erik reçel tarifi, çilek reçeli tarifi, reçel çeşitleri, kayısı reçeli nasıl yapılır, armut reçeli, şeftali marmelatı, reçel tarifleri, incir reçeli yapılışı, incir reçeli nasıl yapılır, tatlı tarifleri, kek tarifleri, börek tarifleri, incir kremalı ekmek tatlısı, kurabiye tarifleri, çorba tarifleri, oktay usta yemek tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon