Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Ispanaklı Çarşaf Böreği Tarifi

Ispanaklı çarşaf böreği tarifimizin ilk önce iç harcını hazırlamaya başlıyoruz. Soğanı küp küp doğruyoruz.

Ispanaklı Çarşaf Böreği Tarifi

Ispanakları da ince ince doğruyoruz. Geniş bir tavaya biraz sıvıyağ döküyoruz. Üzerine doğradığımız soğanları alıyoruz. 

Ispanaklı Çarşaf Böreği Tarifi

 
Malzeme Listesi
 

8 Su Bardağı Un
Ilık Su
Tuz
Ara Katlar İçin:
Sıvıyağ
İç Harcı İçin:
1 Adet Soğan
Yarım Kilo Ispanak
1yemek Kaşığı Salça
Karabiber
Sıvıyağ
Tuz
Üzeri İçin:
1 Çay Bardağı Sıvıyağ

 
Hazırlanışı:
 

Ispanaklı çarşaf böreği tarifimizin ilk önce iç harcını hazırlamaya başlıyoruz. Soğanı küp küp doğruyoruz.

Ispanakları da ince ince doğruyoruz. Geniş bir tavaya biraz sıvıyağ döküyoruz. Üzerine doğradığımız soğanları alıyoruz. Karıştırarak kavuruyoruz. Soğanlar kavrulduktan sonra salçayı ekliyoruz. Kavuruyoruz.

Üzerine ıspanakları ilave ediyoruz. Kavurmaya devam ediyoruz. Ispanaklar da kavrulduktan sonra tuz ve karabiber serpiyoruz. Karıştırıyoruz. Ocağın altını kapatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Ayrı bir tarafta da ıspanaklı çarşaf böreğimizin hamurunu hazırlamaya başlıyoruz.

Geniş bir kaseye unu boşaltıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Karıştırıyoruz. Unun ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Ortaya azar azar ılık su döküyoruz. Hamuru yoğurmaya başlıyoruz. Hamurun kıvamına göre ılık su ekliyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz.

Hazırladığımız hamuru 3 eşit parçaya bölüyoruz. Yuvarlıyoruz. Hamur bezelerinin üzerine un serperek merdane yardımıyla servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Açtığımız hamurları ara katlarını sıvıyağla yağlayarak üst üste diziyoruz. Hamurları bu şekilde yarım saat kadar dinlendiriyoruz.

Daha sonra temiz bir çarşaf alıyoruz. Hamuru üzerine yerleştiriyoruz. Elimizle hamurun kenarlarından çekiştirerek genişletiyoruz. İnce olacak şekilde genişlettiğimiz hamurun üzerine ilk önce yarım çay bardağından biraz fazla sıvıyağ döküp, elimizle yediriyoruz.

Ardından ıspanaklı iç harcı boşaltıp, hamurun etrafına yayıyoruz. Hamurun uç kısmından başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. Orta kısmına kadar rulo yapıyoruz. Daha sonra sardığımız hamurun karşı tarafındaki hamuru da orta kısmına kadar rulo şeklinde sarıyoruz.

Ortadan bıçakla iki rulo hamuru ayırıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisinin orta kısmından başlayarak kendi etrafında dolayarak rulo hamurları sarıyoruz.

Hazırladığımız ıspanaklı çarşaf böreğimizin üzerine 1 çay bardağı sıvıyağını gezdirerek döküyoruz. Elimizle hamura yediriyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişmeye bırakıyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

ıspanaklı çarşaf böreği tarifi, oktay usta ıspanaklı çarşaf böreği tarifi, ıspanaklı çarşaf böreği tarifi oktay usta, yemek sepeti, oktay usta ve yeşil elma, küre tv, börek tarifleri, hazır yufkadan börek tarifleri, yufkalı börek tarifleri, kolay börek tarifleri, poğaça tarifleri, börek tarifleri oktay usta, kurabiye tarifleri, çarşaf börek tarifi, çarşaf böreği börek tarifleri, çarşaf böreği tarifi tarifleri, çarşaf böreği yapılışı, carsaf boregi tarifi, çarşaf böreği, çarşaf böreği tarifi oktay usta, patatesli çarşaf böreği tarifi, kıymalı çarşaf böreği tarifi, oktay usta ve börek tarifleri, yemek oyunları, tatlı tarifleri, peynirli börek tarifleri, yemek sepeti, kolay peynirli börek tarifleri, sizden gelen yemek tarifleri, hamur işi tarifleri, poğaça tarifi, pratik yemek tarifleri, özel tarifler, özel gün yemek tarifleri, kolay börek tarifleri resimli, kolay börek tarifleri yufka, kolay poğaça, kolay tatlı tarifleri, kolay börek tarifleri oktay usta, börek tarifi, yufkalı börek tarifi, patatesli börek tarifi, peynirli börek tarifi, kolay börek tarifi, peynirli börek, kıymalı börek tarifi, sodalı börek tarifi, börek tarifi oktay usta, poğaça tarifleri, yemek oyunları, peynirli börek tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon