Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Kabak Kavurması Tarifi

Soğanları küp küp doğruyoruz. Kırmızı biberlerin iç çekirdeklerini ayıklıyoruz.

Kabak Kavurması Tarifi

 

Küçük küpler halinde doğruyoruz. Geniş bir tavaya zeytinyağı döküyoruz. Üzerine soğanları alıyoruz. Kavuruyoruz.

 
Kabak Kavurması Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Adet Soğan
4 Adet Kabak
1 Kase Yoğurt
1 Adet Kırmızı Biber
1 Tutam Dereotu
Zeytinyağı
Tuz

 
Hazırlanışı:
 
Soğanları küp küp doğruyoruz. Kırmızı biberlerin iç çekirdeklerini ayıklıyoruz. Küp küp doğruyoruz. Kabakların kabuklarını iyice yıkıyoruz.

Küçük küpler halinde doğruyoruz. Geniş bir tavaya zeytinyağı döküyoruz. Üzerine soğanları alıyoruz. Kavuruyoruz. Soğanlar pembeleştikten sonra üzerine kabakları alıyoruz. Kavurmaya devam ediyoruz. Kırmızı biberleri de ilave ediyoruz. Tuz serpiyoruz. Kavurmaya devam ediyoruz.

Kabaklar orta kıvamda yumuşayıp, piştikten sonra ocağın altını kapatıyoruz. Daha sonra üzerine ince kıyılmış dereotu ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz. Servise tabağına kabak kavurmasını boşaltıyoruz. Üzerine çırpılmış yoğurdu gezdirerek döküyoruz. Son olarak ince kıyılmış dereotu serperek servise hazırlıyoruz.
 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

kabak kavurması tarifi, oktay usta kabak kavurması tarifi, kabak kavurması tarifi oktay usta, sebze yemekleri, yemek oyunları, oktay usta ve yeşil elma, yemek sepeti, değişik yemek tarifleri, kavurma tarifleri, sote tavuklu kabak beğendi, zeytinyağlılar, özel tarifler, nilay dorsa kimdir, kabak ve faydaları, değişik yemek tarifleri, nilay dorsa nerede, nilay dorsa ve yeni albümü, kabak yemekleri, mantarlı saç kavurma tarifi, kolay kabak kavurması, oktay usta ve kolay yemek tarifleri, zeytinyağlı dolma tarifi, yoğurtlu pratik yemekler, aperatif yemek tarifleri ve oktay usta, pratik kabak kavurması, pratik saç kavurma tarifi, oktay usta yemek tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon