Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Kabaklı Yemek Tarifleri

Kabak kabakgiller familyasından, meyvesi sebze olarak kullanılan, otsu bir bitki cinsidir.

Yoğurt Nedir
Kabak kabakgiller familyasından,
meyvesi sebze olarak kullanılan,
otsu bir bitki cinsidir.
 
   
Kabak Nedir?
 

Botanik Bilgi; Kabakgiller familyasından, meyvesi sebze olarak kullanılan, otsu bir bitki cinsidir. Kökü saçak şeklindedir. Gövdesi sürüngen, köşeli, ince ve çok uzundur. Üzerinde sert ve kısa tüyler bulunur. Yaprakları büyük, kaba, tüylü; çiçekleri sarıdır. Meyvesi, etli ve suludur. İçinde kabak çekirdeği denilen pek çok tohum vardır. Sarı renkte çiçekler açan sürüngen bir bitki olan kabak oldukça besleyicidir. Özellikle B1 ve C vitaminleri ile potasyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Ayrıca, bitkisel protein, nişasta ve çinko içerir. Kabak lif açısından da zengin bir besindir.

 

Yetiştirildiği Yerler;  Vatanı Orta Amerika olan, memleketimizin güney bölgesinde yetiştirilen çok yıllık bir bitkidir. 

 

Faydaları; Kan yapar. Zihin açar. Sinirleri yatıştırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Basuru olanlar için faydalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Cinsel gücü ve doğurganlığı arttırır. Basur ve prostat şikâyetlerini azaltır. Böbrek ve mesane iltihaplarını temizler. İdrar söktürür ve idrar tutukluğunu giderir. Çeşitli mantarların çoğalmasını engelleyici tesiri vardır. Mide ve bağırsaklara yumuşaklık verir, kabızlığı giderir. Helvacıkabağının çekirdekleri bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur. Şeker hastalarına faydalı olduğu, kan şekerini düşürücü tesiri olduğu saptanmıştır. Lapası dıştan tatbik edilecek olursa boğaz ağrılarını ve kadınlarda görülen akıntıyı keser. Özellikle yüksek potasyum muhtevası, yüksek tansiyonu ve çeşitli nörolojik hastalıkları olan hastalar için önem arz etmektedir.

 

Kullanıldığı Yerler; Yemeği ve tatlısı yapılır. Kabak tohumu kurutularak kabak çekirdeği adıyla kuruyemiş olarak kullanılır. Kabak, sirke ile birlikte sürülürse uyuz kaşıntılarına iyi gelir. Kabak Çekirdeği, bağırsak kurtlarını felç edici özelliği ile bu parazitleri düşürmeye yardımcı olur. 500 gr kadar kabuksuz kabak çekirdeği balla birlikte yendikten 3-4 saat sonra 30-40 gr kadar hint yağı müsilaj olarak içilirse bağırsak kurtlarını dökmekte çok etkili bir yöntem kullanılmış olur. Lapa haline getirilip boğaza sürülürse boğaz ağrılarını giderir, ayrıca lapası kadınlarda görülen akıntıyı da keser. Lifli ve tok tutan bir besin olan kabak aynı zamanda az kalori içerdiği için diyetlerde de sıklıkla kullanılır.

 

Kabaklı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

kabak nedir, kabak yemekleri, kabak tarifleri, oktay usta kabak tarifleri, kabaklı yemek tarifleri, oktay usta kabak tarifi, kabağın faydaları, kabağın zararları,  kabak nasıl pişirilir, kabak yemekleri, oktay usta kabaklı yemek tarifleri, oktay usta kabak tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon