Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Kastamonu Mutfağı Banduma Tarifi

İlk önce hindi etlerini tencereye alıyoruz. Üzerini geçecek kadar su koyup, ocağa alıyoruz.

Kastamonu Mutfağı Banduma Tarifi

Soğanı iri parçalara ayırıp, tencereye atıyoruz. Üzerine tame karabiber atıyoruz. Maydanoz sapı ilave ediyoruz. 
Kastamonu Mutfağı Banduma Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2 Hindi Göğsü
1 Kase Hindi Suyu
1 Adet Kuru Soğan
4 Adet Tane Karabiber
1 Tutam Maydanoz Sapı
Bandumaya Özel Yufka
1 Kase Dövülmüş Ceviz
100 Gram Tereyağı

 
Hazırlanışı:
 

İlk önce hindi etlerini tencereye alıyoruz. Üzerini geçecek kadar su koyup, ocağa alıyoruz.

Soğanı iri parçalara ayırıp, tencereye atıyoruz. Üzerine tame karabiber atıyoruz. Maydanoz sapı ilave ediyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak haşlanmaya bırakıyoruz. Haşlanan hindi etini tencereden çıkartıp, ayrı bir tabağa alıyoruz.

Küçük parçalara didiyoruz. Hindinin suyunu da sebzelerden süzerek ayrı bir tencereye alıyoruz. Bandumayı hazırlarken, özel bir yufka kullanıyoruz. Siz de isterseniz hazır olan yufkayı alıp, 3 parmak kalınlığında şeritler halinde sarıp, daha sonra 4 parmak kalınlığında keserek de bandumanın yufkası olarak kullanabilirsiniz.

Ayrı bir tarafta tavaya tereyağını alıp eritiyoruz. Geniş ve yuvarlak bir fırın kabı alıyoruz. Ayrı bir tencereye aldığımız hindi suyunu kaynatıyoruz. Kaynayan hindi suyunu içerisine yufkaları ucundan tutup, suya batırıyoruz.

Hemen çıkartıp, fırın kabına halka yapacak şekilde yan yana diziyoruz. 1 sırayı bitirdikten sonra üzerine eritilmiş tereyağını gezdirerek döküyoruz. Cevizlerin bir kısmını serpiştiriyoruz. Daha sonra tekrardan yufkaları ıslatıp, 1 sıra daha diziyoruz.

Üzerine tekrar tereyağı ve ceviz döküyoruz. Bu şekilde yufkalar bitene kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz. Son olarak da en üst katına haşlayıp, didiklediğimiz hindi etlerini serpiştiriyoruz. Üzerine tereyağını gezdirerek döküyoruz.

Cevizleri de serptikten sonra yemeğimizi sıcak olarak servise hazırlıyoruz. Bu özel yemeğimiz Kastamonu yöresine ait bir yemektir. Hindi etiyle hazırlanmaktadır.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

kastamonu mutfağı banduma tarifi, oktay usta kastamonu mutfağı banduma tarifi, pratik kastamonu mutfağı banduma tarifi, yemek oyunları, oktay usta ve yeşil elma, gülcan karaerdem kimdir, banduma tarifi tarifleri, malatya köfte tarifi, kolay banduma tarifi, oktay usta banduma tarifi, pratik banduma tarifi, gülcan karaerdem ve eşi, oktay usta banduma tarifleri, banduma yapılışı, banduma yemekleri, banduma yemeği, banduma yapımı, banduma yemeği, banduma tarifi, salatalar, özel tarifler, mezeler, köfte aşı yemeği tarifi, içecekler, sebze yemekleri, oktay usta ve pratik yemek tarifleri, kolay çorbalar, kastamonu yöresel yemekleri, kastamonu yemekleri tarifleri, kastamonu mutfağı, kastamonu yemek tarifleri, kastamonu yemekleri nelerdir, gülcan karaerdem ve kastamonu türküleri, kastamonu resimleri, banduma tarifi, kastamonu mutfağı tarifi, kastamonu mutfağı, şıhıl mahşi tarifi, yemek tarifleri, kastamonu yöresel yemekler, kastamonu yöresel yemekleri, kastamonu etli ekmek nasıl yapılır, kastamonu etli ekmek tarifi, gülcan karaerdem ve trt radyosu, kastamonu yöresel yemeklerinin isimleri, yöresel ürünler, yöresel yemekler, yöresel tatlarımız, enfes yöresel lezzetler ve tatlar, yöresel yemek tarifleri, yemek sepeti aperatif yemek tarifleri, hatay yemekleri kastamonu yemekleri,adana yemekleri, yöresel lezzetler tarifi

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon