Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Katlamalı Poğaça Tarifi

Katlamalı poğaça tarifimizin hamurunu hazırlamaya başlıyoruz. Karıştırma kabına unu boşaltıyoruz.

             
Katlamalı Poğaça Tarifi                                                                                                             
             

 

             
           

Karıştırıyoruz. Unun ortasını açıyoruz. Ortaya yaş mayayı alıyoruz. Üzerine zeytinyağını ve sütü boşaltıyoruz.

         
                     
     
 
   Katlamalı Poğaça Tarifi
 
                       
Malzeme Listesi
 

1 Adet Yumurta
  1 Su Bardağı Süt
  4 Su Bardağı Un
  Yarım Paket Yaş Maya
  1 Tatlı Kaşığı Tuz
  1 Çay Bardağı Zeytinyağı
  2 Yemek Kaşığı Tereyağı
  Su
  Yağlamak İçin:
  Zeytinyağı
  Arası İçin:
  Kırmızı Biber
  Yeşillik
  Beyaz Peynir
  Üzeri İçin:
  Yumurta Sarısı

 
Hazırlanışı:
 
             
               

Katlamalı poğaça tarifimizin hamurunu hazırlamaya başlıyoruz. Karıştırma kabına unu boşaltıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz.
                 
                  Karıştırıyoruz. Unun ortasını açıyoruz. Ortaya yaş mayayı alıyoruz. Üzerine zeytinyağını ve sütü boşaltıyoruz. Üzerine oda sıcaklığında yumuşayan tereyağını alıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Az da ılık su döküyoruz. Unu almadan ortadaki sıvı malzemeleri karıştırıyoruz.
                 
                  Ortadaki malzemeler iyice karıştıktan sonra yavaş yavaş unu da alarak yoğurmaya devam ediyoruz. Hamurun kıvamın göre azar azar ılık su ekliyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıp, yuvarlıyoruz.
                 
                  Hamur bezelerinin üzerine un serpip, merdane yardımıyla tatlı tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Tüm hamur bezelerini aynı şekilde hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamurların üzerine fırça yardımıyla zeytinyağı sürüyoruz. Daha sonra hamuru önce ikiye katlıyoruz. Sonra da üçgen şeklinde bir kat daha katlıyoruz. Tüm hamur bezelerini aynı şekilde hazırlıyoruz.
                 
                  Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine katlamalı poğaçalarımızı diziyoruz. Katlamalı poğaçaların üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Tepside ve oda sıcaklığında yarım saat kadar mayalandırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişmeye bırakıyoruz.
                 
                  Pişen katlamalı poğaçalarımızı fırından çıkartıyoruz. Pişen katlamalı poğaçaların kat aralarını bıçak yardımıyla açıyoruz. Aralarına beyaz peynir, yeşillik ve kırmızı biner yerleştiriyoruz. Hazır olan katlamalı poğaçalarımızı servise hazırlıyoruz.

             
           
 
   
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

katlamalı poğaça tarifi, oktay usta katlamalı poğaça  tarifi, katlamalı poğaça tarifi oktay usta, yemek sepeti, yemek tarifleri,  kolay yemek tarifleri, pratik yemek tarifleri, poğaça tarifleri, hamur işi  tarifleri, kolay hamur işi tarifleri, pratik hamur işi tarifleri, yemek  oyunları, resimli katlamalı poğaça tarifi, gökhan dumanlı kimdir, gökhan  dumanlı nerede, gökhan dumanlı kiminle, oktay usta ve gökhan dumanlı, nilüfer  bereket kimdir, nilüfer bereket kiminle, oktay usta ile nilüfer bereket, videolu  katlamalı poğaça tarifi, kolay katlamalı poğaça tarifi, pratik katlamalı poğaça  tarifi, 12 ocak 2015 oktay usta yemek tarifleri, 2015 oktay usta hamur işi  tarifleri, resimli hamur işi tarifleri, videolu poğaça tarifleri, açma tarifi,  poğaça tarifi, oktay usta poğaça tarifi, oktay usta kolay poğaça tarifi, oktay  usta pratik poğaça tarifi, değişik poğaça tarifleri, poğaça çeşitleri, peynirli  poğaça tarifi, kolay yemekler, kolay poğaçalar, hamur işleri, hamur kızartması  tarifi, kahvaltı tarifleri, börek tarifleri, kolay börek tarifi, pratik börek  tarifi, katlamalı poğaça, oktay usta ve yeşil elma, küre tv, yeşil elma,  resimli yemek tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon