Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Kayısılı Yemek Tarifleri

Kayısı yaprakları uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri veya küt çiçekleri beyaz veya pembe renkli bir meyvedir.

Yoğurt Nedir
Kayısı yaprakları uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri veya küt çiçekleri beyaz veya pembe renkli bir meyvedir.
 
   
Kayısı Nedir?
 

Botanik Bilgi; Menşei Çin olarak bilinen, 2-10 m yüksekliğinde, dikensi ve tüysüz bir ağaç. Yapraklar uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri veya küttür. Çiçekler beyaz veya pembe renkli olup, yapraklardan daha önce meydana gelirler. Meyvelerin üzeri tüylü olup, sarımsı-turuncu renkte eriksidir. Zerdali olarak da bilinir.

 

Yetiştirildiği Yerler; Malatya, Erzincan, Bursa, Amasya, Çorum, Niğde, Kayseri

 

Faydaları;  Kayısı besleyici ve iştah açıcıdır. Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Vücuda kuvvet verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara faydalıdır. Raşitizm gibi gelişme bozukluklarını önler. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Sinirleri sakinleştirir ve uyku verir. Migrene karşı da iyi gelir. Ayrıca cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır.

 

Kullanıldığı Yerler; Kayısı kuru ya da taze olarak yenebileceği gibi reçeli ve kompostosu da yapılabilir. Ayrıca, Kayısı çekirdeği yağ elde etmek için kullanılır. Kayısının yaprakları da kullanılır. Kayısı kompostosu idrar söktürür ve kabızlığı giderir. Kuru kayısı A, B ve C vitaminleri ve potasyum minerali açısında oldukça zengindir. Kayısının yemeklerden sonra yenmesi hazmı kolaylaştırmasını sağlar. Bunların dışında, kayısı cilt bakımı için maske yapılarak yüze sürülebilir.

 

 

Kayısılı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

kayısı nedir, kayısı tarifleri, oktay usta kayısı tarifleri, oktay usta kayısı tarifi, oktay usta kayısı yemekleri, kayısının faydaları, kayısı nasıl hazırlanır, kayısı nasıl pişirilir, kayısı yemekleri, oktay usta kayısılı yemek tarifleri, oktay usta kayısı tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon