Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Keşkek Tarifi

Tencereye yemeklik kesilmiş soğanı alın ve kavurun. Üzerine haşlanmış olan buğdayı ekelyin. Yarım kg. kuzu etini haşlayın ve didikleyin.

Keşkek Tarifi - www.oktayustam.com
Tencereye yemeklik kesilmiş soğanı alın ve kavurun. Üzerine haşlanmış olan buğdayı ekelyin. Yarım kg. kuzu etini haşlayın ve didikleyin.   
Keşkek Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2 Su Bardağı Buğday
2 Soğan
Yarım Kg. Kuzu Gerdan
Sıvıyağ
Tuz
Karabiber
Sosu İçin:
1 Çorba Kaşığı Tereyağı
1 Çorba Kaşığı Salça
Tuz, Karabiber
Kekik

 
Hazırlanışı
 

Buğdayı önceden haşlayın. Tencereye yemeklik kesilmiş soğanı alın ve kavurun. Üzerine haşlanmış olan buğdayı ekelyin. Yarım kg. kuzu etini haşlayın ve didikleyin.

Kuzu etini tencereye ilave edin. Kaşık veya bir tahta kaşıkla devamlı dövün. İyice özleşmesi için. Üzerine kıvamı bağlamak için tencereye et suyunu ilave edin.

Devamlı özleşene kadar keşkeki pişirin. Sosu için tavaya 1 çorb akaşığı tereyağını alın. Üzerine salça, tuz, karabiber ve kekik ilave ederek bir sos elde edin.

Servis tabağına keşkeği alıon üzerine sosu dökerek servis edin.

 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

oktay usta yemek tarifleri, oktay ustam yemek tarifleri, resmi web site, ümit usta güllaç tarifi, 14 ocak 2008 tarihli yemek tarifleri, Köfteli Ayran Çorbası tarifi, çilekli güllaç tarifi, ciğer kavurması tarifi, kek tarifi, kek tarifleri, keşkek nedir, keşkek tarifleri, keşkek tarifi, oktay usta keşkek tarifi, keşkek nasıl hazırlanır, yöresel tarifler, pratik keşkek tarifi, kolay keşkek tarifi, buğday, soğan, salça, kuzu gerdan

 
Keşkek Nedir?
 
Batı Anadolu, Trakya, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Orta Anadolu yemeği olan keşkek, genellikle düğün ve bayramlarda yapılan, Anadolu'da yörelere göre farklılıklar göstermekle birlikte temel olarak yarma buğday ve etten oluşan geleneksel bir yemektir.

Düğünden bir gün önce ıslatılan buğday, düğün günü sabahtan büyük kazanlar içinde kaynatılmaya başlanır. Kaynatılan buğdaylar ve etler büyük kazanlar içine alınarak dövülür. Bu işleme keşkek dövmek denilir. Geleneksel olarak düğün aşçılarının hep birlikte imece usulüyle ile yapılır.

Yorucu bir iş olan keşkek dövme işlemi sonucu etler ve buğday eriyerek özdeşleşir. Et, tahıllarla iç içe geçmiş,neredeyse tamamen yemeğin içinde erimiş durumdadır. Ne kadar uzun süre ve kuvvetle dövülürse o kadar iyi olduğu söylenir.

Günümüzde sırf keşkek dövmek için tasarlanmış keşkek mikserleriyle dövülüyor olsa da geleneksel yöntemlerle dövüleni her zaman daha makbul sayılır. Güveç, tencere veya büyük kazanlarda odun ateşinde pişirilir. Yine yöreye göre değişmekle birlikte kırmızı biber, salça, soğan ve yağdan oluşan bir sosla servis yapılır.

Genellikle dana etiyle yapılır ama tavuk etiyle de yapılabilir. Yöresine göre keşkek, yanında haşlanmış tavuk, bulgur pilavı ve ayran ile servis edilir. Genellikle kemikli dana etinden yapılan keşkeğin üzerine, kırmızı biber ve tereyağından hazırlanmış sos dökülür.

Bazı yörelerde etsiz pişirilir ve üzerine tereyağı sosu dökülür. Ayancık ve çevresinde kurutulmuş kırık mısır ve barbunyadan yapılan keşkek türü pişirilir. Kastamonu, Çanakkale ve Bafra'da yaygındır.

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon