Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Kestaneli Pasta Tarifi

Kestaneleri haşlayın. Haşlanan kestaneleri tencereye alın üzerine süt eklen ve parçalayıcıdan geçirin. Hazır pasta kekinin arasına pastacı kremasından sürün.

Kestaneli Pasta Tarifi
Üzerine kestaneli harçtan ilave edin.
Üzerine damla çikolata serpin.
Üzerine kalan pasta keki ile kapatın.
Pasta kekini krem şanti ile katın.   
Kestaneli Pasta Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Sade Pandispanya
3 Çorba K. Damla Çikolata
1 Su B. Ceviz
1 Su B. Süt
1/2 Su B. Tozşeker
2 Su B. Haşlanmış Kestane
Ara Katlar İçin:
Pastacı Kreması
Üzeri İçin:
Krem Şanti

 
Hazırlanışı:
 

Kestaneleri haşlayın. Haşlanan kestaneleri tencereye alın üzerine süt eklen ve parçalayıcıdan geçirin. Hazır pasta kekinin arasına pastacı kremasından sürün.

Üzerine kestaneli harçtan ilave edin. Üzerine damla çikolata serpin. Üzerine kalan pasta keki ile kapatın. Pasta kekini krem şanti ile katın.

Kremşantinin üzerine kestane ile şekil verip üzerine damla çikolata serpip servis edin.

 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 
yesil elma, kure.tv, oktay usta, oktayusta, yemek tarifleri, yemek nasil hazirlanir, oktayustam.com, oktay usta resmi web sitesi, kestane nedir, kestaneli pasta tarifi, kestaneli pasta tarifleri, oktay usta kestaneli pasta tarifi, oktay usta kestaneli pasta tarifleri, pasta nasıl hazırlanır, kestanenin faydaları, kestaneli pasta çeşitleri, kremşanti nedir, kremşantıli tarifler, pasta tarifleri,
 
Yemek Sözlüğü: Kestane Nedir?
 
Kestane; kayıngiller (Fagaceae) familyasından Castanea cinsini oluşturan ağaçların ve bu ağaçların yenilebilen tohumlarına verilen ad.

Yılda 50 bin ton kestane üretimiyle dünyada 4. sırada yer alan ve piyasada fiyatı 4-5 YTL'ye satılan kestanenin vitamin yönünden zengin olduğu ve sağlık açısından bazı faydalarının bulunduğu belirtildi. yenebilir nitelikteki taze kestanenin başta nişasta ve çeşitli şekerler olmak üzere iyi kalitede sindirilebilen lifli maddeler, protein, düşük oranda yağ, çeşitli mineral maddeler, B1, B2 ve C vitaminlerini içerdiğine dikkat çekilerek, 100 gram kestanenin ortalama 160 kcal enerji sağladığı kaydedildi.

Uzmanlar, kestanenin doyurucu özelliğine paralel olarak insanların beslenmesine katkı sağlayan birçok besin öğelerine sahip olduğuna işaret ederek, "Kestane kavrulduğu takdirde nem oranı yüzde 20 dolayında azalır, şeker miktarı yüzde 25 oranında artar ve enerji değeri 200 kcal olur. Kestane kurutulduğunda raf ömrü uzar, besin öğelerinde artış görülür.

Türkiye önemli bir kestane üreticisi ülkedir ve insanlarımız tarafından tüketilmelidir" dedi. Damar sertliği ve yüksek tansiyondan şikayet edenlerle şeker hastalarının yememesi gereken kestanenin faydaları ise şöyle: "Kestane kabuklarının suda kaynatılmasıyla hazırlanan ilaç; ateş düşürür ve sinirleri yatıştırır. Meyvesi, kasları kuvvetlendirir, kan dolaşımını düzenler.

Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Varis ve basur memelerinin meydana gelmesini önler. Karaciğer yorgunluğu ve şişliğini geçirir. Kansızlığı giderir. Mideyi kuvvetlendirir." kaynak

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon