Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Kubbeli Börek Tarifi

Karıştırma kabına yarım paket yaşmamayı alın. Üzerine su ekleyerek mayayı eritin. Yumurtayı ekleyin. 3 adet patatesi haşlayın ve karıştırma kabına rendeleyin.

Kubbeli Borek Tarifi

Karıştırma kabına yarım paket yaşmamayı alın. Üzerine su ekleyerek mayayı eritin. Yumurtayı ekleyin. 3 adet patatesi haşlayın ve karıştırma kabına rendeleyin.



   
Kubbeli Börek Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

3 Haşlanmış Patates
125 Gr. Margarin
Yarım Paket Yaşmaya
1 Yumurta
1 Çay Bardağı Su
İç Harcı İçin:
250 Gr. Kıyma
2 Soğan
1 Tutam Maydanoz
Tuz
Karabiber

 
Hazırlanışı:
 

Karıştırma kabına yarım paket yaşmamayı alın. Üzerine su ekleyerek mayayı eritin. Yumurtayı ekleyin. 3 adet patatesi haşlayın ve karıştırma kabına rendeleyin. Üzerine 125 gr. margarini ekleyip karıştırın.

Üzerine un ilave ederek kulak memesi kıvamında bir hamur elde edin. İç harcı için soğanı yemeklik kesin ve tavaya alın. Üzerine 250 gr. kıymayı ekleyin ve birlikte kavurun.

Üzerine ince kesilmiş maydanozu ve salçayı ekleyerek bir iç harç elde edin. Hamuru merdane ile açın. Hamurun ortasına iç harcı koyun. Hamurun uç kısımlarını  birleştirerek kapatın.

Fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine yumurta sarısı sürün. Çörek otu ve susam serpin. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirin.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 
yesil elma, kure.tv, oktay usta, oktayusta, yemek tarifleri, yemek nasil hazirlanir, oktayustam.com, oktay usta resmi web sitesi, vişne nedir, vişne çeşitleri, kubbeli börek tarifi, kubbeli börek tarifleri, oktay usta kubbeli börek tarifi, oktay usta kubbeli börek tarifleri, börek nasıl hazırlanır, vişnenin faydaları, kubbeli börek çeşitleri, kubbeli börek tarifi nasıl hazırlanır, oktay usta kubbeli börek tarifi, oktay usta börek tarifi, börek nedir, börek tarifleri kubbeli tarifler, börek çeşitleri, börek tarifleri
 
Yemek Sözlüğü: Vişne Nedir?
 
Vişne; Rosaceae familyasından kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyve türüdür.

Birçok kaynakta vişnenin muhtemel anavatanı olarak Hazar denizi ile Kuzey Anadolu dağları arasında kalan bölge kabul edilmektedir. Vişnenin botanikteki latince adı olan P. cerasus bugünkü Giresun’un eski adı olan Kerasus’tan gelmektedir.

Kirazla, meyvesinin dışında farklılıkları vardır. Yaprakları kiraz yapraklarından daha küçüktür. Dalları kiraz ağacının dallarına göre daha yaygındır. Vişnenin İran'ın kuzeyiyle Türkmenistan arasındaki bölgede ortaya çıktığı ve oradan Avrupa'ya kadar yayıldığı sanılmaktadır.

Bir vişne ağacıBirçok kaynakta vişnenin muhtemel anavatanı olarak Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu dağları arasında kalan bölge kabul edilmektedir. Vişnenin botanikteki latince adı olan P. cerasus bugünkü Giresun’un eski adı olan Kerasus’tan gelmektedir.

Vişne adlı kirazdan ekşi meyvelerini yaz ortalarında veren Vişne ağaçları, Gülgiller'dendir. Anayurdu Anadolu ve Balkanlar olan vişne ağaçları, 5-7 m. kadar boylanabilir; 4 yaşındayken meyve vermeye başlar ve 40-50 yıl yaşar.

Vişne ağacı, yuvarlak taçlı ve kiraza göre daha çalımsı görünüşlüdür. Gövdesi kırmızımtırak gri benekli, donuk ya da parlak renklidir. Dalları kirazınkinden ince ve yay gibi olup sarkıktır. Yaprakları da kirazınkinden daha küçük, ayası düz, parlak yeşil renkli ve tüysüzdür.

İlkbaharda erken açan çiçekleri beyaz renklidir. Bir salkımında birden fazla ve altıya kadar değişen sayıda çiçek açar. Temmuz ayı ortalarında olgunlaşm aya başlayan meyveleri, kirazdan biraz basıkçadır. Olgun vişneler, bol sulu ve siyaha yakın kırmızı renklidir.

Ülkemizde iki ö nemli vişne ağacı türü yetiştirilmektedir. Bunlardan meyvesi her tür kullanıma elverişli olan kütahya vişnesi, uzun saplı, iri boyda, ucu hafif sivrice, koyu kırmızı ince kabuklu, çok sulu, ekşi ve kırmızı etli meyveler verir.

Macar vişnesi ise, kısa saplı, ince, koyu kırmızı renkli kalınca kabuklu, ekşi ve kırmızı etli meyve vermektedir. Her iki türün ağaçları da, temmuz ayından başlayarak bol ürün verir.

Vişne meyvesi, sofralıktan çok meyve suyu, şurubu, reçeli, marmeladı, komposto su, likörü ile diğer bazı içkileri, pasta ve tatlıları yapılarak tüketilir. Ayrıca kurutularak da yenir.

Vişnenin besin değerleri kirazınkine benzer. Ancak şeker oranı daha düşük olduğundan, vişnenin tadı ekşi ya da mayhoş olur. Aynı nedenle kalorisi de kirazınkinden düşüktür. Ortalama 100 gr. taze vişnede, 58 kalori ile 14,3 gr. Karbonhidrat vardır.

Oysa, vişnenin a vitamini yüksek olup 1.000 lU'ya kadar varır. Vişnenin diğer besin değerleri kirazınkine çok yakındır.

Bedenimize yararlı besin değerlerinin yanı sıra; Vişne meyvesinin taze ya da kurutulmuş sapları, aynen kiraz sapları gibi sağlığımıza yararlı etkiler yapar.

Vişne sapları idrar söktürücü özelliği ile kabızlıkta faydalıdır. Kabukları ise ateş düşürücü olarak kullanılabilir.
 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon