Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Kurabiye Tarifleri

Un, yağ, badem, fıstık vb. ile yapılan, şekerli küçük çörek. 'Gureybîye' un, şeker ve yağla yapılan ve fırında pişirilen bir çeşit tatlıdır.

Kurabiye Tarifleri
Kurabiye; Un, yağ, badem,
fıstık vb. ile yapılan,
şekerli küçük çörek.
'Gureybîye' un, şeker
ve yağla yapılan
ve
fırında pişirilen
bir çeşit tatlıdır.
 
   
Kurabiye Nedir ?
 

Un, yağ, badem, fıstık vb. ile yapılan, şekerli küçük çörek. 'Gureybîye' un, şeker ve yağla yapılan ve fırında pişirilen tatlı. 'Gureyb' kelimesinden türemiş...

Şu meşhur ebû gureyb cezaevi ' kurabiye cezaevi' anlamına gelmiyor tabiki.. ' Gureyb' küçük garip şey anlamına geliyor.. Kurabiye yi ilk keşfeden kişinin bu keşfi yanlışlıkla yaptığı çıkıyor ortaya.. Zira ne olduğunu bilinseydi ona 'küçük garip şey' denmezdi herhalde.

"Çocuklar eve geldiklerinde sıcak bir aile ortamı görmek ister, kapıyı açtıklarında kendi evlerinde kek, kurabiye kokusu almak ister. Çünkü çocuklar annelerin elinden bir şeyler yemekten mutluluk duyar.

Annelerinin çocuklarına özel bir şeyler pişirmesi onları özel hissettirir. Aslında sıcak bir kek, kurabiye kokusu aile sıcaklığının temsil eder. Bir kek kokusu aldığınızda çocukluğunuzdaki çok özel hatıralarınızı hatırlarsınız.

Bu nedenle sevgili anneler, hafta içi zaman bulamıyorsanız bile hafta sonu çocuğunuza kek, kurabiye pişirebilirsiniz. Hafta içi bir günde olsa sürpriz yapıp işten erken çıkıp çocuğunuzu sıcak bir kek kokusuyla şımartabilirsiniz.

Çocuğunuza kendi ellerinizle hazırladığınız bir tatlı, herhangi bir pastaneden aldığınız tatlılardan çok daha değerlidir. Çocuğunuza bu mutluluğu yaşatın. Dilerseniz çocuğunuzun kek ve kurabiye pişirirken size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Bu yardım çocuğunuzun kendiyle gurur duymasını sağlayacaktır."

"Belkide sadece bir kurabiye ailenizi birarada tutmanının veya anneli büyümenin veya evlat sahibi olmanın zevkini yaşatacaktır, size, kızınıza veya oğlunuza. Kurabiyenin içine girmiş anne eli, çocuğunun içine bir sırla girer sanki, önce ağzını tatlandırır, sonra oradan nefesini ve yüreğini okşar, kurabiyenin içinde ki sizin eliniz, yani annenin elidir artık, ilk lokma çocuğun boğazından lezzet yolculuğuna çıkmaya başladığında. Bu sevgi ve lezzet yolculuğu bittiğinde ise artık, evlatla anne arasında yeni bir köprü daha kurulmuştur.

Bu kurabiyenin sırrı ve belki de isminde ki sırdan buradan gelmektedir; garip ufak şey, ufak şeyleri gariplikten kurtaran tatlı şey. Garipleşmiş mahzun ve ihmal edilmiş minnacık gönülleri anne eli ile ısıtan, tatlandıran ufak şey."

Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

Kurabiye Çeşitleri; Kayısılı Kurabiye, Kahveli Kurabiye, İncirli Kurabiye, Tırtıl Kurabiye Tarifi, Reçelli Kurabiye Tarifi, Nişastalı Kurabiye, Bademli Kurabiye Tarifi, Puf Kurabiye, Muhallebili Kurabiye Tarifi, Fıstık Ezmeli Kurabiye, Karagöz Kurabiye, Portakallı Kurabiye Tarifi, Cevizli Kurabiye, Çaylı Kurabiye, Tereyağlı Kurabiye, Mantar Kurabiye, Şeftalili Kurabiye, Kakaolu Kurabiye Tarifi, Kolay Kurabiye, Peynirli Kurabiye Tarifi, Islak Kurabiye Tarifi, Şerbetli Kurabiye Tarifi, Acı Badem Kurabiyesi, Çikolatalı Kurabiye Tarifi, Fındıklı Kurabiye Tarifi, Yulaflı Kurabiye Tarifi, Hindistan Cevizli Kurabiye, Mozaik Kurabiye Tarifi, Elmalı Kurabiye Tarifi, Marmelatlı Kurabiye, Un Kurabiyesi, oktay usta kurabiye tarifi, oktay usta kurabiye tarifleri, kurabiye nasıl hazırlanır, kurabiye tatlıları, kurabiye nasıl pişirilir

 
Kurabiye Tarifleri
 
Şekersiz Kurabiye Tarifi
 
Damla Çikolatalı Kurabiye Tarifi
 
İstiridye Kurabiye Tarifi
 
Portakallı Kurabiye Tarifi
 
Elmalı Kurabiye Tarifi
 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon