Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Kuzu Etli Safranlı Pilav Tarifi

Kuzu kolu iri parçalara ayırıyoruz. İyice yıkıyoruz. Suyunu süzdürdükten sonra tencereye alıyoruz.

Kuzu Etli Safranlı Pilav Tarifi

 

Tahta kaşıkla karıştırarak bir müddet kavuruyoruz. Ardından üzerine sıcak su döküyoruz. Soğanı ve havuçları da iri parçalar halinde doğrayıp, tencereye alıyoruz.

 
Kuzu Etli Safranlı Pilav Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2,5 Su Bardağı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Dolmalık Fıstık
1 Yemek Kaşığı Kuş Üzümü
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Çimdik Safran
Sıvıyağ
Tuz
Su
Eti İçin:
1 Adet Soğan
1 Kuzu Kol
2 Adet Havuç
Tane Karabiber
3 Defne Yaprağı
Tuz

 
Hazırlanışı:
 

Kuzu kolu iri parçalara ayırıyoruz. İyice yıkıyoruz. Suyunu süzdürdükten sonra tencereye alıyoruz.

Tahta kaşıkla karıştırarak bir müddet kavuruyoruz. Ardından üzerine sıcak su döküyoruz. Soğanı ve havuçları da iri parçalar halinde doğrayıp, tencereye alıyoruz. Defne yaprağı ve tane karabiber ilave ediyoruz.

Tencerenin kapağın kapatarak etleri pişmeye bırakıyoruz. Etlerin pişmesine yakın tuz serpiyoruz. Ayrı bir tarafta pirinçleri yıkayıp, suyunu süzdürüyoruz. Geniş ve yayvan bir tencereye biraz sıvıyağ döküyoruz.

Üzerine dolmalık fıstıkları alıyoruz. Kavuruyoruz. Dolmalık fıstıklar kavrulduktan sonra üzerine yıkayıp, suyunu süzdürdüğümüz pirinçleri ilave ediyoruz. Tereyağını da tencereye alıyoruz. Kuş üzümünü de tencereye alıyoruz.

Kavurmaya devam ediyoruz. Bu arada bir çimdik safranı çay bardağına alıyoruz. Üzerine sıcak su döküyoruz. Böylece safranın rengi çıkacaktır. Pirinçler de kavrulduktan sonra üzerine pilavın kıvamına göre sıcak suyu veriyoruz.

Fakat suyunu verirken, safranın da suyunu süzdürüp, tencereye ekliyoruz. Safranlı pilavın tuzunu veriyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Diğer taraftan ocakta pişen kuzu etini kemiklerinden ayırıp, fırın kabına alıyoruz.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz. Pişen etleri fırından çıkartıyoruz. Bu arada pişen pilavımızı ocaktan alıp, 10 dakika kadar dinlendiriyoruz.

Ardından servis tabağımıza safranlı pilavı boşaltıyoruz. Üzerine de fırında kızarttığımı kuzu etlerini yerleştiriyoruz. Hazır olan kuzu etli safranlı pilavı servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

kuzu etli safranlı pilav tarifi, oktay usta kuzu etli safranlı pilav tarifi, kuzu etli safranlı pilav tarifi oktay usta, safranlı pilav tarifi oktay usta, kuzu etli pilav tarifleri, safranlı pilav nasıl yapılır, safranlı pilav yapımı, yemek tarifleri kuzu etli pilav, kuzu etli pilav tarifi, pilavlar kuzu etli pilav, kuzu etli pilav kapama, etli pilav tarifleri resimli, oktay usta pilav tarifleri, patlıcanlı etli pilav tarifleri, dr.yavuz dizdar kimdir, kuzu etli tarifler, etli pilav tarifi oktay usta, etli kapama pilav yemek, etli kapama pilav tarifi, safran nedir, safranın faydaları, kuzu etli pilav tarifleri, kuzu etli arpa şehriye pilavı, nevval sevindi kimdir, kolay pilav tarifleri, safranlı pilavlar, safranlı yemekler, pratik safranlı pilav, dr.yavuz dizdar nerede, safranlı pilav tarifi oktay usta, nevval sevindi nerede, safranlı pilav yemek tarifi, safranlı pilav tarifi resimli, safranlı pilav 2 su bardağı, yemek tarifleri kuzu etli pilav, kuzu etli pilav tarifi, pilavlar kuzu etli pilav, oktay usta pratik pilav tarifleri, kuzu etli pilav kapama, dr.yavuz dizdar ve kanser hastalığı, nevval sevindi ve kanser tedavisi, yemek oyunları, özel tarifler, etli pilav tarifleri resimli, patlıcanlı etli pilav tarifleri, kuzu etli tarifler, etli pilav tarifi oktay usta, pilav tarifleri, pirinç pilav tarifleri, salata tarifleri, pilav tarifi, pilav tarifleri oktay usta, resimli pilav tarifleri, şehriyeli pilav tarifleri, oktay usta değişik pilav tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon