Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Nohutlu Yemek Tarifleri

Yemeklik baklagillerden olup yarım metre boylanabilen, derin kazık köke sahip olan bir bitkidir.

Yoğurt Nedir
Yemeklik baklagillerden olup yarım metre boylanabilen, derin kazık köke sahip olan bir bitkidir.
 
   
Nohut Nedir?
 

Botanik Bilgi;  Yemeklik baklagillerden olup yarım metre boylanabilen bir bitkidir. Derin bir kazık köke sahiptir. Fazla yan kökü vardır. Gövdenin toprağa yakın yaprak koltuklarından meydana gelen çiçek sapları, çiçekleri taşır.

Çiçek beşlidir ve beyaz, pembe, mavimsi renklerde olabilir. Kendi çiçek tozları ile döllenirler. Meyveleri şişkin oval biçimindedirler. Uç tarafa doğru sivrilmiştir. Ucunda tüyler bulunur. Meyve içinde 1-3 tohum bulunabilir.

Tohumlar çakıldak, kapçık adını alan torbalarda meydana gelirler. Tohumlar şekil, büyüklük ve renk bakımından degişiklik gösterir. Beyaz, krem, sarımsı, kahverengi renklerde olabilirler.
 

Faydaları; Vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü artırır. Bağırsaklara yumuşaklık verir, idrarı söktürür. Yağı ve suyu temreye sürülürse geçirir. 25 gr nohut bir gün suda bekletildikten sonra aç karna yenirse, bir miktarının da üzerine oturulursa bağırsaktaki kurtları döker. Vücutta su toplanma hastalığına iyi gelir.


Bilinen Bileşimi;
  Meyveleri bol nişastalı ve azotlu maddelerce zengindir. Taneleri bitkisel protein, demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri de ihtiva eder.

 

Diğer İsimleri;  Cicer arietinum, Chickpea, Pois chiche

 

Nohutlu Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

nohut nedir, nohut yemekleri, nohut tarifleri, oktay usta nohut tarifleri, nohutlu yemek tarifleri, oktay usta nohut tarifi, nohudun faydaları, nohudun zararları, nohut nasıl hazırlanır, nohut nasıl pişirilir, nohut yemekleri, oktay usta nohutlu yemek tarifleri, oktay usta nohut tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon