Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Oktay Usta Kimyonlu Nohut Salatası Tarifi

Yeşil soğan, nane ve maydanozu ince bir şekilde doğrayıp karıştırma kabına alıyoruz. Haşlanmış nohut, Limon suyu, zeytinyağı, kimyon ve ...

Kimyonlu Nohut Salatası tarifi
Yeşil soğan, nane ve maydanozu
ince bir şekilde doğrayıp
karıştırma kabına alıyoruz.
 
   
Kimyonlu Nohut Salatası Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

3 Su B. Haşlanmış Nohut
1 Demet Yeşil Soğan
1 Tutam Nane
1 Tutam Maydanoz
1 Demet Minik Turp
1 Limon
Zeytinyağı
Kimyon
Tuz

 
Hazırlanışı:
 

Yeşil soğan, nane ve maydanozu ince bir şekilde doğrayıp karıştırma kabına alıyoruz. Haşlanmış nohut, Limon suyu, zeytinyağı, kimyon ve tuzu koyup karıştırıyoruz.

Servis tabağına koyuyoruz. Minik turp ile süsleyip servis ediyoruz.

 
Günün Videolu Tarifi
 
 
Bugünkü Menümüz

Oktay Usta'nin bugünkü konukları; Aslı Omağ ve Hülya Şen

Menümüzde; Ispanaklı Çiğ Börek, Kuru Meyveli Sütlaç, Milföy Kıtırlı Ezme Çorba, Mercimekli Bulgur Pilavı ve Köfte Pizza var.

www.oktayustam.com 'da lezzetli, iktisatli, bereketli ve pratik tariflerin yani sira hos bir sohbet sizleri bekliyor...

 
Etiketler: Bu yazıyı arama motorlarında nasıl bulabilirim
 

Damla Cercisoğlu kimdir, 20 şubat 2012 tarihli tarifler, yeşil elma, samanyolu tv, yeşil elma programı, kure.tv, Kimyonlu Nohut Salatası tarifi, Oktay Usta Kimyonlu Nohut Salatası pişirmek, Oktay Usta Ispanaklı Köklü Buğdaylı Çorba nasıl pişirilir, Oktay Usta Kimyonlu Nohut Salatası çesitleri, Kimyonlu Nohut Salatası hazirlamak, Kimyonlu Nohut Salatası terbiyesi, Nohut Salatası Tarifi, Nohut Salatası tarifleri, Nohut Salatası nasıl hazırlanır, Nohut Salatası malzemeleri, Nohut Salatası pişirmek, Nohut Salatası nasıl pişirilir, Nohut Salatası nedir, Nohut Salatası çeşitleri, Nohut Salatası hazirlamak, Nohut Salatası terbiyesi, Nohut Salatası yiyelim, salata tarifleri

 
Yemek Sözlügü: Kimyon Nedir?
 

Kimyon ; Latincesi Cuminum cyminum olan kimyon, bir yıllık otsu bitkidir, meyvaları için yetiştirilir. Meyvaları baharat olarak kullanılır. Ülkemizde Frenk kimyonu denen, Carum carvi diye bir türü de vardır. Kars bölgesinde bu bitkinin genç dalları çorbalara ve yemeklere koku vermesi için katılır. Şu anda en fazla kimyon kullanan ülke mutfakları arasında Hindistan, Fas ve Mesika geliyor.

Ancak, milattan önceki dönemde kimyonu en fazla Yunanlılar ve Romalılar kullanmış. Eski Yunanlıların yemek masalarının üzerinde duran özel bir kimyon kutuları varmış. Kimyonu o denli bol kullanıyorlarmış ki, cimriliği kimyon kullanımıyla tarif eder olmuşlar.

Cimri bir insana, 'kimyon tanesini bölen' anlamına gelen kyminopristes diyorlarmış! Antik Roma döneminde kimyonun, 'hırsın ve paranın' sembolü haline geldiğini de söylemeliyiz. Her şeye hükmeden ve sahip olan Marcus Aurelius’un takma ismi kimyon du.

Kral Antonius savurgan insanlara tutumlu olmayı öğretmeye kalkınca bu tutumundan dolayı, o da hakaretten nasibini aldı ve kimyonu ikiye yarar cümlesi onu taklit ve alay eden insanlarca kendisine karşı kullanıldı. Devamını Okumak İçin Tıklayınız


Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon