Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Tahıllı Çorba Tarifi

Buğdayı iyice yıkıyoruz. Tahıllı çorba tarifimizi hazırlamadan önce buğdayı ılık suda bekletiyoruz.

             
Tahıllı Çorba Tarifi                                                                                                             
             

 

             
             

Daha sonra tekrardan yıkayıp, tencereye alıyoruz. Üzerini geçecek kadar sıcak su dolduruyoruz. Haşlanmaya bırakıyoruz.
                 
             

         
                     
 
   Tahıllı Çorba Tarifi
 
           
Malzeme Listesi
 

1 Su Bardağı Haşlanmış Nohut
  1 Su Bardağı Buğday
  Et Suyu
  Terbiyesi İçin:
  1 Kase Yoğurt
  3 Yemek Kaşığı Un
  1 Yumurta Sarısı
  Yarım Limon
  Üzeri İçin:
  Tereyağı
  Nane
  Pul Biber

           
 
Hazırlanışı:
 
             

Buğdayı iyice yıkıyoruz. Tahıllı çorba tarifimizi hazırlamadan önce buğdayı ılık suda bekletiyoruz.
               
                Daha sonra tekrardan yıkayıp, tencereye alıyoruz. Üzerini geçecek kadar sıcak su dolduruyoruz. Haşlanmaya bırakıyoruz. Buğdaylar haşlandıktan sonra büyük bir tencereye alıyoruz.
               
                Üzerine nohutuda ekliyoruz. Et suyunu döküyoruz. Buğday ve nohutu birlikte haşlanmaya bırakıyoruz. Diğer taraftan tahıllı çorba tarifimizin terbiyesini hazırlamaya başlıyoruz. 1 kaseye yoğurdu boşaltıyoruz. Üzerine unu ekliyoruz.
               
                Limonun suyunu sıkıp, döküyoruz. Yumurta sarısını da ilave ediyoruz. Çırpma teliyel iyice karıştırıyoruz. Üzerine 1 su bardağı da soğuk su döküyoruz. Kıvamını açıyoruz. Buğdaylar iyice yumuşadıktan sonra tencereden kepçe ile sıcak su alıp, terbiyenin olduğu kaseye ekliyoruz.
               
                Bir yandan da terbiyeyi karıştırıyoruz. Terbiye ılıdıktan sonra tencereye boşaltıyoruz. Karıştırmaya devam ediyoruz. Tahıllı çorbamızın kıvamına göre et suyu ekliyoruz. İsterseniz sıcak su da verebilirsiniz.
               
                Çorbamız kaynayıp, kıvamını aldıktan sonra tuz serpiyoruz. Pişirdiğimiz tahıllı çorbamızı servis kasesine boşaltıyoruz. Ayrı bir tarafta tavaya tereyağını alıyoruz. Tereyağı eriyip, kızdıktan sonra üzerine pul biber ve nane serpiyoruz. Karıştırıyoruz.
               
                Ocağın altını kapatıyoruz. Servis kasesindeki tahıllı çorbamızın üzerine tereyağını gezdirerek döküyoruz. Hazırladığımız çorbamızı sıcak olarak iftar sofralarında servise hazırlıyoruz.

             
 
   
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

tahıllı çorba tarifi, oktay usta tahıllı çorba tarifi, tahıllı çorba tarifi oktay usta, çorba tarifleri, kolay çorba tarifleri çorba tarifleri oktay usta, resimli çorba tarifleri, ezogelin çorbası, yemek tarifleri, yayla çorbası, domates çorbası, çorbalar, çorba çeşitleri, yemek sepeti, oktay usta yeşil elma, küre tv, çorba tarifleri kolay, şehriye çorbası, kolay çorba tarifleri, çorba tarifleri oktay usta resimli, mustafa keser kimdir, 2014 ramazan yemekleri, çorbalar, domates çorbası, çorba tarifleri resimli, pilav tarifleri oktay usta, şehriye çorbası, domates çorbası, mercimek çorbası, çorbalar tarifi, yayla çorbası, değişik çorba tarifleri, çorba tarifleri oktay usta, çorbalar oktay usta, salata tarifleri, meze tarifleri, özel tarifler, özel gün yemek tarifleri, oktay usta ramazan yemek tarifleri, 2014 ramazan yemek tarifleri, tatlılar, yoğurtlu çorba tarifleri, kremalı çorbalar, tavuk sulu çorba tarifleri, pratik çorbalar, mustafa keser ve eserleri, et sulu çorba tarifleri, et suyu çorba tarifi, 2014 oktay usta yemek tarifleri, pratik çorbalar, et sulu çorba yapılışı resimli, et sulu çorbalar, yemek tarifleri et sulu çorba, kolay tahıllı çorba tarifi, pratik çorba tarifi, yemek oyunları, mustafa keser nerede, et suyu çorba resimli, et sulu yemekler, çorba tarifleri oktay ustadan, et sulu şehriye çorbası tarifi

   
 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon