Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Turunçgilli Kereviz Tarifi

Soğanı yarım ay şeklinde doğruyoruz. Geniş ve yayvan bir tencerenin zeminine soğanları diziyoruz.

Turunçgilli Kereviz Tarifi

 

Patatesleri şekilli bıçakla dilimliyoruz. Havuçları ve kerevizleri de şekilli bıçakla doğruyoruz.

 
Turunçgilli Kereviz Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2 Adet Soğan
2 Adet Kereviz
1 Adet Patates
1 Adet Portakal
1 Adet Havuç
3 Adet Mandalina
Zeytinyağı
Şeker
Tuz

 
Hazırlanışı:
 

Soğanı yarım ay şeklinde doğruyoruz. Geniş ve yayvan bir tencerenin zeminine soğanları diziyoruz.

Patatesleri şekilli bıçakla dilimliyoruz. Havuçları ve kerevizleri de şekilli bıçakla doğruyoruz. Tenceredeki soğanların üzerine kerevizleri, havuçları ve patatesleri diziyoruz.

Sebzelerin üzerine şeker ve tuz serpiyoruz. Portakal ve mandalinanın suyunu sıkıyoruz. Tenceredeki sebzelerin üzerine gezdirerek döküyoruz. Zeytinyağını da gezdirerek döküyoruz.

Yemeğimize biraz da sıcak su ekliyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte 25 - 30 dakika kadar pişiriyoruz. Yemeğimizin suyunu arada kontrol ederek pişiriyoruz.

Yemeğimizin üzerine kereviz sapını dilimleyerek servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

turunçgilli kereviz tarifi, oktay usta turunçgilli kereviz tarifi, turunçgilli kereviz tarifi oktay usta, kerevizin faydaları, sebze yemekleri, tavuklu yemek tarifleri, oktay usta ve yeşil elma, kereviz nedir, kereviz ustası, ismail baki kimdir, kereviz çorbası, havuçlu çiçek kereviz, havuçlu kereviz tarifi, turunçgilin faydaları, kereviz yemekleri oktay usta, kereviz salatası, basit kereviz yemek tarifleri, etli kereviz yemekleri, kuzulu kereviz tarifi, değişik yemek tarifleri, özel gün yemek tarifleri, ismail baki nerede, portakallı kereviz, zeytinyağlı kereviz yemekleri, kereviz yemekleri tarifleri, enginar yemekleri, portakallı kereviz salatası, zeytinyağlılar, zeytinyağlı sarma, lahana dolaması, kuru dolma

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon