Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Vişneli Çikolatalı Pasta Tarifi

Krema karıştırılıp soğutulurken diğer taraftan pasta kekinin tabanı vişne suyunun yarısı ile ıslatılarak servis tabağına alınır.

Vişneli Çikolatalı Pasta Tarifi
Çikolatalı pastanın
ilk olarak kreması hazırlanır.
Bunu için tencereye süt,
tozşeker, un, nişasta,
yumurta sarısı ve vanilya alınarak
ceylen gözü oluncaya kadar pişirilir.   
Vişneli Çikolatalı Pasta Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Kakaolu Pasta Keki
1 Çay Bardağı Vişne Suyu
1 Kase Vişne Tanesi
1 Kase Damla Çikolata
Kreması İçin:
2 Su Bardağı Süt
1 Su Bardağı Toz Şeker
2 Çorba Kaşığı Un
1 Çorba Kaşığı Nişasta
1 Yumurta Sarısı
1 Tatlı Kaşığı Vanilya Şekeri
Krem Şantisi İçin:
1 PakerÇilekli Krem Şanti
1 .5 Su Bardağı Süt

 
Hazırlanışı:
 

Çikolatalı pastanın ilk olarak kreması hazırlanır. Bunu için tencereye süt, tozşeker, un, nişasta, yumurta sarısı ve vanilya alınarak ceylen gözü oluncaya kadar pişirilir.

Krema karıştırılıp soğutulurken diğer taraftan pasta kekinin tabanı vişne suyunun yarısı ile ıslatılarak servis tabağına alınır. Üzerine ilk sıcaklığı çıkmış krema dökülerek sıvanır.

Daha sonra üzerine vişnelerin bir kısmı ve biraz damla çikolata serpiştirilir. Pasta kekinin ikinciside kalan vişne suyu ile ıslatılarak üzerine kapatılır. Pastamızın üzerini süslemek için ise krem şanti köpürtülür.

Köpürtülen krem şantinin bir kısmı ile pastanın her tarafı sıvanır. Kalan krem şanti, vişne ve damla çikolatalar ile pasta istenilen şekilde süslenir.

Bir kaç saat buzdolabında bekletildikten sonra servis yapılır. Çok hafif ve lezzetli bu pastayı kolaylıkla mutfağınızda yapabilir, sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 
yesil elma, kure.tv, oktay usta, oktayusta, yemek tarifleri, yemek nasil hazirlanir, oktayustam.com, oktay usta resmi web sitesi, pasta nedir,vişneli çikolatalı pasta tarifi, vişneli çikolatalı pasta tarifleri, oktay usta vişneli çikolatalı pasta tarifi, oktay usta vişneli çikolatalı pasta tarifleri, pasta nasıl hazırlanır, kestanenin faydaları, vişneli çikolatalı pasta çeşitleri, çikolatalı pasta tarifleri, vişneli pasta tarifi, oktay usta vişneli pasta tarifi, oktay usta çikolatalı pasta tarifi, vişne nedir, vişneli tarifler, vişneli pasta tarifleri, pasta tarifleri, çikolatalı pasta tarifleri
 
Yemek Sözlüğü: Vişne Nedir?
 
Vişne; Rosaceae familyasından kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyve türüdür.

Birçok kaynakta vişnenin muhtemel anavatanı olarak Hazar denizi ile Kuzey Anadolu dağları arasında kalan bölge kabul edilmektedir. Vişnenin botanikteki latince adı olan P. cerasus bugünkü Giresun’un eski adı olan Kerasus’tan gelmektedir.

Kirazla, meyvesinin dışında farklılıkları vardır. Yaprakları kiraz yapraklarından daha küçüktür. Dalları kiraz ağacının dallarına göre daha yaygındır. Vişnenin İran'ın kuzeyiyle Türkmenistan arasındaki bölgede ort Aya çıktığı ve oradan Avrupa'ya kadar yayıldığı sanılmaktadır.

Bir vişne ağacıBirçok kaynakta vişnenin muhtemel anavatanı olarak Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu dağları arasında kalan bölge kabul edilmektedir. Vişnenin botanikteki latince adı olan P. cerasus bugünkü Giresun’un eski adı olan Kerasus’tan gelmektedir.

Vişne adlı kirazdan ekşi meyvelerini yaz ortalarında veren Vişne ağaçları, Gülgiller'dendir. Anayurdu Anadolu ve Balkanlar olan vişne ağaçları, 5-7 m. kadar boylanabilir; 4 yaşındayken meyve vermeye başlar ve 40-50 yıl yaşar.

Vişne ağacı, yuvarlak taçlı ve kiraza göre daha çalımsı görünüşlüdür. Gövdesi kırmızımtırak gri benekli, donuk ya da parlak renklidir. Dalları kirazınkinden ince ve yay gibi olup sarkıktır. Yaprakları da kirazınkinden daha küçük, ayası düz, parlak yeşil renkli ve tüysüzdür. İlkbaharda erken açan çiçekleri beyaz renklidir. Bir salkımında birden fazla ve altıya kadar değişen sayıda çiçek açar. Temmuz ayı ortalarında olgunlaşm aya başlayan meyveleri, kirazdan biraz basıkçadır. Olgun vişneler, bol sulu ve siyaha yakın kırmızı renklidir.

Ülkemizde iki ö nemli vişne ağacı türü yetiştirilmektedir. Bunlardan meyvesi her tür kullanıma elverişli olan kütahya vişnesi, uzun saplı, iri boyda, ucu hafif sivrice, koyu kırmızı ince kabuklu, çok sulu, ekşi ve kırmızı etli meyveler verir. Macar vişnesi ise, kısa saplı, ince, koyu kırmızı renkli kalınca kabuklu, ekşi ve kırmızı etli meyve vermektedir. Her iki türün ağaçları da, temmuz ayından başlayarak bol ürün verir.

Vişne meyvesi, sofralıktan çok meyve suyu, şurubu, reçeli, marmeladı, komposto su, likörü ile diğer bazı içkileri, pasta ve tatlıları yapılarak tüketilir. Ayrıca kurutularak da yenir.

Vişnenin besin değerleri kirazınkine benzer. Ancak şeker oranı daha düşük olduğundan, vişnenin tadı ekşi ya da mayhoş olur. Aynı nedenle kalorisi de kirazınkinden düşüktür. Ortalama 100 gr. taze vişnede, 58 kalori ile 14,3 gr. Karbonhidrat vardır.

Oysa, vişnenin a vitamini yüksek olup 1.000 lU'ya kadar varır. Vişnenin diğer besin değerleri kirazınkine çok yakındır. Bedenimize yararlı besin değerlerinin yanı sıra; Vişne meyvesinin taze ya da kurutulmuş sapları, aynen kiraz sapları gibi sağlığımıza yararlı etkiler yapar.

Vişne sapları idrar söktürücü özelliği ile kabızlıkta faydalıdır. Kabukları ise ateş düşürücü olarak kullanılabilir.kaynak

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon