Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Yoğurt Soslu Ekmekli Tavuk Dolma Tarifi

Ekmekleri ve tavuk göğüslerini küp küp doğruyoruz. Tavukları ekmek ve sarımsakla birlikte kavuruyoruz.

Yoğurt Soslu Ekmekli Tavuk Dolma Tarifleri

Bugün kü özel menümüzde;
Peynirli İsim Kurabiye Tarifleri,
Çikolatalı Muffin Kek Tarifleri,
Yoğurt Soslu Ekmekli Tavuk Dolma Tarifleri,
Köy Patlıcanlı Milföylü Tavuk Pizza Tarifleri
ve
Köfteli Ekmek Tarifleri

var.

   
Yoğurt Soslu Ekmekli Tavuklu Dolma Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

4 Kırmızı Biber
4 Sarı Biber
1 Tavuk Göğsü
5 Dilim Tost Ekmeği
2 Diş Sarımsak
5 Yeşil Soğan
Tuz
Karabiber
Sıvıyağ
Sosu İçin:
1 Kase Yoğurt
1 Tutam Dereotu
Zeytinyağı

 
Hazırlanışı:
 

Sosu için: Kaseye yoğurdu, dereotunu ve sıvıyağı koyup karıştırıyoruz. Biberleri yıkayıp çekirdeklerini çıkartıyoruz. Biberleri fırın tepsisinin içerisine koyup önceden ısıtılmış 240 derecelik fırında pişiriyoruz.

Ekmekleri ve tavuk göğüslerini küp küp doğruyoruz. Tavukları ekmek ve sarımsakla birlikte kavuruyoruz. Üzerine tuz, karabiber ilave ediyoruz.

Biberleri fırından çıkartıyoruz. Hazırladığımız etli harcı biberlerin içlerine dolduruyoruz. Sosu servis tabağına alıyoruz.

Tabağın kenarlarınada biberleri koyup servis ediyoruz.

 
Günün Videolu Tarifi
 
 
Bugün Programda Neler Oldu?

Yeşil Elma'nın bugünkü konuğu;Sevgili Dostumuz Açelya Akkoyunlu idi. Konuğumuzun kızı Alya'nın doğum gününü ustamız ve ekibi kutladı. Açelya hanım bu süpriz karşısın da oldukça memnun kaldı.

Banu hanım ise doğum günü partisi yapmak isteyenlere bu konuda fikir verdi. Konuğumuz önlüğünü giyerek işe hamur yoğurmakla başladı. Hamur yoğurmada ve yumurta kırmakta oldukça başarılı olduğunu da gösterdi.

Açelya Hanım eşi ile birlikte salsa dersi aldığını söyledi. Konuğumuz nasıl doğru nefes alındığını ve ne yapmamız gerektiğini izleyenlerle paylaştı.

Ustamız Alya'ya ise doğum günü için birbirinden güzel hediyeler verdi.

 
Bugünkü Menümüz
 

Oktay Usta'nin bugünkü konuğu; Açelya Akkoyun

Bugünkü menümüzde; Peynirli İsim Kurabiye, Çikolatalı Muffin Kekler, Yoğurt Soslu Ekmekli Tavuk Dolma, Köy Patlıcanlı Milföylü Tavuk Pizza ve Köfteli Ekmek var.

Peki başka neler var, tabi ki, çok güzel sohbetlerimiz var, konuklarımızın Alyanın doğum günü partisiyle ilgili çalışmaları ve çocuk terbiyesi ile ilgili paylaşacağı tecrübeleri var.

Daha başka neler var, faydalı bilgiler var, lezzet sanatını geliştirmek için bir sürü püf noktaları var.

 
Etiketler: tıkla, öğren, kazan
 

Yoğurt Soslu Ekmekli Tavuklu Dolma, tavuklu dolma, tavuk tarifleri, tavuk tarifi, soslu tarifler, yoğurt tarifi, yoğurt tarifleri, soslu ekmek tarifi, tavuklu dolma tarifi, sebze yemekleri, dolma tarifleri, dolma tarifi, sebze yemeği, dolma nasıl hazırlanır, açelya akkoyun kimdir, Domates, biber, patlıcan, patates, fasulye, bezelye, nohut, bakla, kabak, hıyar, soğan, sarmısak, yeşil salata, marul, maydanoz, havuç, kereviz, turp, ıspanak, marul, ebegümeci, roka, tere, dereotu, pırasa, kuşkonmaz, enginar, karnıbahar, patates, havuç, soğan, sarmısak, yer elması, bamya, biber, domates, patlıcan, mercimek, bezelye, nohut, börülce, fasulye, bakla

 
Yemek Sözlüğü: Sebze Nedir ?
 

Sebze; Yiyecek olarak kullanılan yeşil bitki ve bunların taneleri. Zerzevat (sebze-vat: sebzeler) kelimesi de aynı manaya gelir. Sebze ve zerzevat kelimeleri Farsçadan alınmıştır. Farsça sebz yeşil anlamına gelen bir kelimedir. Türkçeye sebze olarak geçmiştir.

Sebzeler özelliklerine göre şu şekilde sınıflandırılırlar:
1) Yapraklarından faydalanılan sebzeler (ıspanak, marul, ebegümeci, roka, tere vs.).
2) Sap ve gövdelerinden faydalanılan sebzeler (dereotu, pırasa, kuşkonmaz vs.).
3) Çiçeklerinden faydalanılan sebzeler (enginar, karnıbahar vs.).
4) Köklerinden faydalanılan sebzeler (patates, havuç, soğan, sarmısak, yer elması vs.).
5) Meyvelerinden faydalanılan sebzeler (bamya, biber, domates, patlıcan vs.).
6) Tohumlarından faydalanılan sebzeler (mercimek, bezelye, nohut, börülce, fasulye, bakla vs.). Bu bölümdeki sebzeler baklagillere dahildir. Sebze olarak tazeyken kullanılabilir.

Sebzeler üç şekilde tüketilmektedir: 1) Çiğ olarak, 2) Pişirilmiş olarak, 3) Hem çiğ ve hem de pişirilmiş olarak.


Sağlık bakımından sebze yemek çok faydalıdır. Çünkü sebzeler, vücudun ihtiyacı olan demir ve kalsiyum mineralleri ile A,B,C,K vitaminleri bakımından çok zengindir. C vitamini ihtiva eden sebzeler pişirilmeden ve sıcakla muamele edilmeden yenmelidir. Çünkü C vitamini çok az sıcaklıkta bile hemen yok olabilir.


Yeme usul ve kaideleri bilinmeyen sebzeler, insanlara fayda vereceği yerde zararı dokunmaktadır. Bunun için de her sebzenin kendine mahsus yeme usulleri vardır. Mesela, hıyarı tuz ile yemek, tuzsuz yemekten daha faydalıdır. Patlıcan ve semizotu, hadis-i şeriflerde methedilmiştir. Patlıcanın zeytinyağlı olarak pişirilip yenmesi daha faydalıdır. Sebzelerden kerevizin unutkanlığı giderdiği, idrar söktürdüğü, kan yaptığı, karaciğeri temizlediği; enginarın safra taşını erittiği, kanı temizlediği, damar sertliğine iyi geldiği ter kokusunu giderdiği, tıp bilginleri tarafından ifade edilmektedir.


Bazı sebzelerse; insanları hastalıklara karşı bir kalkan gibi korumaktadır. Yabancı bir memlekete varıldığı zaman oranın hava değişiminden ve diğer bazı mikrobik faaliyetlerinden etkilenmemek için, ilk önce bir miktar soğanın yenilmesi sıhhatın korunması bakımından faydalıdır. Soğan mikroplara karşı insan vücudunun direncini arttırır. Soğandan sonra kereviz ve sedefotu yemek ise onun kokusunu gidermektedir.


Sebzelerin beslenmedeki rolü, kalori temininden çok vitamin ve madensel maddelerin sağlanmasıdır. Yalnız baklagiller familyası bitkilerinin tohumları nişasta ve protein ihtiva ettiklerinden kalori bakımından zengindir. Bundan dolayı baklagiller, sebze bitkilerinden çok tahıl bitkilerine yakındır. Bazen sebze ve meyve sınırı da kesin değildir. Mesela hıyar, sebze ile meyve arasında geçit teşkil eder. Kavun ve karpuz da aynı şekilde sebze veya meyve olarak söylenebilmektedir. Bu iki grup arasındaki en önemli fark, meyvelerin, sebzelere göre şekerli maddeleri ve organik asitleri daha fazla oranda ihtiva etmeleridir. Sebzelerde bol miktarda selüloz bulunduğundan, sindirim kanallarında rahatlama meydana getirir ve kabızlığı önler. Kabızlık görülenlerin bol miktarda sulu sebze yemeleri çok faydalıdır.


Böbrek hastaları, kalp hastaları ve şişman kimselerde tatbik edilen tuzsuz yemek rejiminde de çok miktarda sebze bulunmaktadır. Tansiyonu yüksek olanlara suyu, tuzu ve kalorisi az olan sebzeler tavsiye edilmektedir. Kansızlığa yakalananlara da demiri bol sebzeler verilir. Mide ülserinde sebze çorbaları içmek faydalı olur.


Sebzeler pişirilirken, çok pişmemesine dikkat etmelidir. Çok pişen sebzelerde vitaminler bozulur ve kaybolur. Bunun için sebzelerin pişirildiği kaplar çabuk ısı ileten, buharı dışarı çok az sızdıran özellikte olmalıdır. Çelik tencereler bu iş için en uygun olanıdır.


Bütün yemekler arasında sebze yemek faydalıdır. Bilhassa yetişkinler günde 300-400 gr sebze yemelidir. Bunun yanında sebzelerin kaynatılmasıyla elde edilen sebze suları da çok faydalıdır. Memleketimizde en çok yetiştirilen ve tüketilen sebzeler şunlardır: Domates, biber, patlıcan, patates, fasulye, bezelye, nohut, bakla, kabak, hıyar, soğan, sarmısak, yeşil salata, marul, maydanoz, havuç, kereviz, turp vs.


Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon