Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Yuvacıklı Börek Tarifi

Karıştırma kabının içerisine unu ve tuzu koyarak ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Mayayı, yoğurt suyunu, sıvıyağını ve ...

Yuvacıklı Börek Tarifi

Karıştırma kabının içerisine unu ve tuzu koyarak ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Mayayı, yoğurt suyunu, sıvıyağını ve tereyağını da ilave ederek ortasından yoğurmaya başlıyoruz. 
Yuvacıklı Börek Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

6 Su Bardak Un
Yarım PKaşık Yaş Maya
1 Su Bardak Yoğurt Suyu
1 Çorba Kaşık Sıvıyağ
Tuz
Su
İç Harcı İçin:
300 Gr. Kıyma
1 Soğan
1 Tutam Maydanoz
Tuz
Karabiber
Üzeri İçin:
1 Yumurta Sarısı

 
Hazırlanışı:
 

Karıştırma kabının içerisine unu ve tuzu koyarak ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Mayayı, yoğurt suyunu, sıvıyağını ve tereyağını da ilave ederek ortasından yoğurmaya başlıyoruz.

Ilık su ilavesi yaparak kulak memesi kıvamında hamur yapıyoruz. Hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler kopartarak yuvarlıyoruz. Kasenin içerisine sıvıyağını koyuyoruz.

Yuvarladığımız bezeleri sıvıyağa batırıp çıkartıyoruz. Yuvarlak fırın tepsisine diziyoruz. iç harcı için, karıştırma kabının içerisine kıymayı alıyoruz. Üzerine doğranan soğanı, maydanozu, tuzu ve karabiberi de atarak yoğuruyoruz.

Hazırlamış olduğumuz harçtan hamur bezelerinin sayısınca parçalar kopararak yuvarlıyoruz. Yuvarlamış olduğumuz kıymalı harcı hamur bezelerinin içlerine batırıyoruz.

Yumurta sarısını böreğin hamur kısımlarına sürüyoruz. Hamurlar tepsinin içerisinde biraz mayalandıktan sonra önceden ısıtılmış 180 dereclik fırında pişiriyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 
yesil elma, kure.tv, oktay usta, oktayusta, yemek tarifleri, yemek nasil hazirlanir, oktayustam.com, oktay usta resmi web sitesi, börek tarifi, börek tarifleri, yuvacıklı börek tarifi, yuvacık börek tarifleri, oktay usta börek tarifi, börek nasıl hazırlanır, kolay börek tarifi, pratik börek tarifleri
 
Yemek Sözlüğü: Kadayıf Nedir?
 

Kadayıf; Şeker şerbetiyle pişirilip tatlı yapılmak üzere çeşitli şekillerde dökülmüş hamurdan yapılan, tatlı olarak tüketilen çeşitli biçimlerde üretilen bir hamur çeşididir. Genelde hamurun tel tel akıtılarak bir zeminde fabrikasyon şeklinde üretilmesiyle elde edilir.

Daha çok doğu anadolu ve Erzurum bölgesinde tüketilir. En meşhur kullanımları tel kadayıf, yassı kadayıf, yapılan tatlılar ise kadayıf dolması, burma kadayıf, ekmek kadayıfı, yassı kadayıf biçiminde olanlardır.

Ekmek kadayıfı; Yassı, daire şeklinde olup birbiri üstüne ikisi birlikte ve koyu şerbetle büyük tabakta pişirilerek arasına kaymak konulan cinsi.

Yassı kadayıf; Ufak daire şeklinde olup yumurta ile tavada pişirileni. 


Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon