Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Zeytinli Yemek Tarifleri

Zeytin yaprakları daima yeşil olup karşılıklı oval, mızrak veya nadiren kalp şeklinde, kenarları bütün, hafif geri kırık, meyveleri yuvarlak etli bir ağaçtır.

Yoğurt Nedir
Zeytin yaprakları daima yeşil olup karşılıklı oval, mızrak veya nadiren kalp şeklinde, kenarları bütün, hafif geri kırık, meyveleri yuvarlak etli bir ağaçtır.
 
   
Zeytin Nedir?
 

Botanik Bilgi; Zeytingiller familyasından ; 5-15 metre boylanabilen 1000 yıl yaşayabilen uzun ömürlü bir ağaçtır. Yaprakları daima yeşil olup karşılıklı oval, mızrak veya nadiren kalp şeklinde, kenarları bütün, hafif geri kıvrık, üst kısmı açık yeşil, alt kısmı grimsi veya gümüşsü renktedir. Çiçekleri yaprak sapının dibinden çıkar ve 3-7 tanesi bir arada ve salkım şeklindedir. Çiçeklerin taç yaprakları dört parçalı olup gerisi boru şeklinde ve beyaz renklidir. Meyveleri etli, yuvarlak, 1-3,5 cm büyüklüğünde olabilir ve önce yeşil sonra kırmızımsı ve nihayet olgunlaşınca siyah renk alır.


Yetiştiği Yerler;  Vatanı Doğu Akdeniz ülkeleri olan bitki günümüzde bütün Akdeniz ülkeleri; Kırım, Kaliforniya, Güney Avustralya ve Orta Asya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

 

Toplanması Saklanması;  Mayıstan sonbahara kadar zeytin yaprakları toplanarak gölgede ve havadar bir yerde kurutulur. Meyvesi, Aralık - Şubat aylarında toplanır. Elle veya sopalarla dövülerek yere düşürülerek yahut da tarama yöntemi ile toplanır. Yaklaşık 4 kg zeytinden 1 kg kadar yağ çıkar. Zeytin ezilmeden sızan yağlara sızma yağ denir, hakiki sızma yağ bu olup çok az çıkar. Zeytinin preslenmeden evvel yoğrulması esnasında sızan yağlar 2.kalite sızma yağlardır.


Faydaları; Zeytin yaprağı, oleuropein asit adli sayısız virüse, bakteri ve mantara karşı etkin mikrop kırıcı bir madde içerir. Virüsleri yok etmeğe iki şekilde yardim eder. Birincisi virüsün çoğalmasına  müdahale ederek virüsün yayılmasını önler. İkincisi ise immün sistemini daha fazla hastalıkla savaşan hücre üretmesi için destekler. Keratin proteininin de oksidasyonunu önleyerek saçların yumuşak ve parlak kalmasını, tırnakların soyulmasını ve kırılmasını engeller. Besinlerin bağırsak emilimini arttırır. Ödem oluşmasını önler. Tansiyonu düşürür. Ülserdeki mide asidi salgısını azaltır. Pankreas salgısını uyarır. Çocuklarda kemik gelişimine yardim eder. Osteoporozu önleyicidir. Diyabetlilerde seker seviyelerini düşürür. Cildin nemli kalma yeteneğini arttırır. Prostat kanseri riskini azaltır. Göğüs kanseri riskini düşürür. Tümör gelişmesini engeller.

 

Diğer İsimleri;  Zeytun, Olea europaea, Olive, Olivier d’Europe


Zeytinli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

zeytin nedir, zeytin yemekleri, zeytin tarifleri, oktay usta zeytin tarifleri, zeytinli yemek tarifleri, oktay usta zeytin tarifi, oktay usta zeytin yemekleri, zeytinin faydaları, zeytinin zararları, zeytin nasıl hazırlanır, zeytin nasıl pişirilir, zeytin yemekleri, oktay usta zeytinli yemek tarifleri, oktay usta zeytin tarifleri

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon