Sosyal Medya

Twitter Facebook

Sosyal Medyada Paylaş

Zülbiye Tatlısı Tarifi,

Karıştırma kabına unu koyuyoruz. Ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Süt, su, yumurta, nişasta ve zeytinyağını ilave edip yoğuruyoruz.

Zülbiye Tatlısı Tarifi,

Bugün kü menümüzde;
Mantarlı Sac Kavurma Tarifi,
Kepekli Lavaş Tarifi,
Zülbiye Tatlısı Tarifi,
Zencefilli Kremalı Patates Çorbası Tarifi,
Taze Baharatlı Lokma Tarifi
ve
Pancarlı Kısır
Tarifi
var.

   
Taze Baharatlı Lokma Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2 Su B. Un
1 Su B. Süt
1 Su B. Su
2 Yumurta
1 Kase Ceviz
Yarım Su B. Nişasta
Yarım Su B. Zeytinyağı
1 Su B. Pekmez

 
Hazırlanışı:
 

Karıştırma kabına unu koyuyoruz. Ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Süt, su, yumurta, nişasta ve zeytinyağını ilave edip yoğuruyoruz. Un ilavesi yaparak sert bir hamur yapıyoruz.

Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartıyoruz. Uzun şeritler halinde açıp düğüm atıyoruz. Hamurları sıvıyağ da kızartıyoruz.

Kızarttığımız hamurları pekmezle şerbetliyoruz. Üzerine cevizleri de serpip servis ediyoruz.

 
Günün Videolu Tarifi
 
 
Bugün Programda Neler Oldu?

Yeşil Elma'nın bugünkü konuğu; Sevgili dostumuz Ayten Saner ve İkbal Gürpınardı. Ustamız Ayten Hanımla birlikte birbirinden güzel tarifler hazırladı. Yoğun şekilde çalışan konuğumuz programa davet edildiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

Yeşil Elma'nın bir diğer konuğu ise İkbal Gürpınar'dı.Konuğumuz yeni çıkarmış olduğu 'Aşkla' albümünden 'Yüreğimin Delikanlısı' 'Öğrencinin Aşkı' adlı şiirlerini seslendirdi. İkbal Hanım 3 aydır kickboks'a gittiğini söyledi. Orada öğrendiklerini izleyenlerle paylaştı.

Ustamız ellerine fırın eldivenini taktı. Konuğumuz da kursta öğrendiklerini ustamıza gösterdi. Ortaya komik manzaralar çıktı.

İkbal Hanımın seslendirmiş olduğu 'Yüreğimin Delikanlısı' şiirinde ustamız gözyaşlarını tutamadı.

 
Bugünkü Menümüz
 

Oktay Usta'nin bugünkü konuğu; İkbal Gürpınar ve Ayten Saner

Bugünkü menümüzde; Mantarlı Sac Kavurma, Kepekli Lavaş, Zülbiye Tatlısı, Zencefilli Kremalı Patates Çorbası, Taze Baharatlı Lokma ve Pancarlı Kısır Tarifi var.

Peki başka neler var, tabi ki, güzel sohbetlerimiz var, konuklarımızın söyleyeceği birbirinden güzel şiirler ve yemek hazırlama sanatıyla ilgili süper tecrübeleri var.

Daha başka neler var, faydalı bilgiler var, lezzet sanatını geliştirmek için bir sürü püf noktaları var.

 
Etiketler: tıkla, öğren, kazan
 

zülbiye nedir, zülbiye tatlısı, zülbiye tarifi, zülbiye tatlisi tarifi, hamur işi tatlı tarifleri, hamurlu tatlilari, tatli tarifleri,

 
Yemek Sözlüğü: Nişasta Nedir, Zülbiye Nedir?
 

Nişasta;  Bütün bitkilerde yedek besin olarak bulunan bir polisakkarit. Beyaz renkte, her bitkiye mahsus özel tanecikler halinde, kaygan katı bir cisimdir. Suda, alkolde, eterde erimez, sıcak suda pelteleşir. su çekici bir cisimdir. Nişasta besin olarak kullanılır. Buğday ununda % 70, pirinçte % 80 oranında bulunur. alkol endüstrisinde ö nemli bir ilkel maddedir, çeşitli zamklı yapımında kullanılan dekstrin yapmakta kullanılır.

Gıda Nişasta, bitkilerde meyve, tohum, kök gövdesi (rizom) ve yumru köklerde bulunur. Türkiye'de nişastanın başlıca kaynakları buğday, pirinç, patates ve mısırdır. ekmek önemli bir nişasta kaynağı olup buğd aydan hazırlanır. fasulyeler da ( bakla, mercimek, bezelye) nişasta bakımından zengindir.

dünyada yaygınca kullanılan nişasta kaynakları arasında arrakaça, karabuğday, muz, arpa, manyok, konjak, kudzu, oka, sago, süpürgedarısı (sorghum), taro, Hint yeralması ve tatlı patates sayılabilir.

Nişasta işlenmiş gıdalara sıkça kullanılan bir katkı maddesidir. Nişasta önceden pişirilip pudding tipi gıdalara koyulaştırıcı olarak katılır (agar, pektin, jelatin ve carrageenan da aynı amaçla kullanılır).

Zülbiye; Orta Anadoluya özgü yaş ve kuru erikle yapılan bir tür sebze yahnisidir. Aynı zamanda bu adı yine çok güzel bir yöresel tatlımızda kullanmaktadır.

 

Etiketler

Sosyal Medyada Paylaş

Ana Sayfa Yemek Tarifleri Masaüstü Versiyon